We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Aşırı sıcağın çözümü bulundu

Aşırı sıcağın çözümü bulundu

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Purdue Üniversitesi makine mühendisliği profesörü olan Xiulin Ruan, öğrencileriyle birlikte araştırmalar sonucu yüzey sıcaklığını düşürebilen ve altındaki binayı soğutabilen en beyaz bir boya yarattı. Ruan”ın hedefi dünyadaki sıcakla mücadele ederken, binaları soğutabilmek. Boya başlangıçta sadece çatılar için düşünülmüş olsa da, giysi, ayakkabı, araba, kamyon ve hatta uzay aracı üreticileri de bu boyaya rağbet etmeye başladı.

2020’de Dr. Ruan ve ekibi, güneş ışınlarının yüzde 95’ini Dünya yüzeyinden uzağa, atmosferden yukarı ve derin uzaya yansıtan bir yansıtıcı görevi görebilen yeni beyaz boya yarattıklarını açıkladılar. Boyanın özellikleri, bina yüzeylerini gün ortasında ortamdaki hava sıcaklığından sekiz derecedeyken, geceleri ise 19 dereceye kadar daha serin hale getirerek binaların içindeki sıcaklıkları düşürüyor. Klima ihtiyacını yüzde 40’a varan oranda azaltıyor. Dr. Ruan, yakıcı güneş altında bile herhangi bir yüzeye dokunulduğunda serin olduğunu söyledi. Boya etkisini göstermek için herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymuyor ve dışarıdaki havayı ısıtmıyor.
2021 yılında Guinness bu boyayı şimdiye kadarki en beyaz boya ilan etti ve o zamandan beri birçok ödül topladı.

Dr. Ruan bir röportajında “Aslında dünyanın en beyaz boyasını geliştirmeye çalışmıyorduk. İklim değişikliğine yardımcı olmak istiyoruz. Dünyayı soğuturken enerji tasarrufuna yardımcı olmanın mümkün olup olmadığını görmek istedik” dedi

Yorum Yaz