BADAK: “HER YIL ŞUBAT’TA 50 BİN YABANCI, 50 BİN YERLİ MİSAFİRİ ANTALYA’DA AĞIRLAYABİLİRİZ”

Güncel, slide 10 Şubat, 21:28'de eklendi

 

Anfaş Food Product Fuarı açılış töreninde konuşan Anfaş Yönetim Kurulu Sadık Badak, kamu-özel sektör işbirliğiyle her yıl Şubat ayında 50.000 yabancı, 50.000 yerli misafir ağırlayan bir gıda fuarı haline gelinebileceğini söyledi.

8478

Türkiye’nin en geniş kapsamlı Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı Anfaş Food Product, Antalya Expo Center’da 23. kez kapılarını açtı. Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ) tarafından gerçekleşen fuarda 2500 marka, profesyonellere ürünlerini sunuyor. Her yıl yaklaşık 45.000 sektör profesyonelinin ziyaret ettiği Anfaş Food Product, bu yıl Almanya, Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, ABD, İtalya, Japonya, Katar, Kazakistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Malezya, Mısır, Moldova, Pakistan, Romanya, Suudi Arabistan ve Ürdün olmak üzere toplam 26 ülkeden ziyaretçi ve Ekonomi Bakanlığı alım heyetini ağırlıyor. Fuar bu yıl ilk defa konuk ülke ağırlıyor. Malezya’nın konuk ülke olarak katıldığı fuar sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin güçlenmesi hedefleniyor.

 

Antalya’nın sahip olduğu değerler güçleniyor

Geniş katılımla kapılarını açan Anfaş Food Product 23. açılış törenini gerçekleştirdi. Açılış törenine, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar,  Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahiner, Almanya Münih MÜSİAD Başkanı Salim Şahin, Malezya Trade Ofis Başkanı Idzham Abdul Hamid ile çok sayıda kamu ve özel kurum temsilcileri katıldı.

 

“Gıda sektörü güçlenmeli”

Açılışta konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya’nın öncelikle hizmet sektörleriyle ekonomisini güçlendiren bir kent olduğunu belirterek “Mutfaklarının ve biyoçeşitliliğin zenginliğini yaşıyoruz. Antalya tarımın da turizm de kalbinin attığı yerdir. İnşallah Rusya ile aramızda süren kriz en kısa sürede son bulur. Gıda sektörünün insanların evlerine daha fazla ekmek götürmesi için güçlenmesini istiyoruz. Hem üretelim hem pazarlayalım. Hep birlikte geliştirelim. Herkesin kazandığı, herkesin mutlu olduğu bir ortam hakim oluyor. Antalya’nın sahip olduğu değerlerin her zaman için daha da güçlenerek çıktığına şahit oluyoruz” dedi.

 

Antalya fuarcılık sektöründe önemli konuma geldi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, Antalya’da fuarcılık sektörünün gelişmesinin fevkalede önemli olduğunu belirterek, Antalya Expo Center’ın kurulduğu ilk günden bu yana çok genişlediğini söyledi. Antalya’nın fuarcılık sektöründe önemli bir konuma geldiğini ifade eden Türel, fuara katılan ülkelerin sayısının 70 katılımcı ülke sayısına yükseldiğini ve fuar alanını 3 bin metrekareden 10 bin metrekareye çıkardıklarını kaydetti. Sektörün Antalya’da çok önemli gelişmeler yaşadığını anlatan Türel, “Yurt içinde ve yurt dışında fuar anlamında birçok rakibimizi geride bıraktık. Antalya çok daha iyi yerlere geldi. Fuarlar Antalya’nın gelişmesinde önemli katkılar sundu. Fuar alanlarımızı geliştirmek için çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Ulusal ve uluslararası rakiplerimizle daha da iyi mücadele edeceğiz. Gıda fuarı turizm ve tarımı birleştiren önemli bir faktördür. Bu özeliği ile Türkiye’yi değil dünyayı da besleyen bir konumdayız” diye konuştu.

 

Türkiye’yi besleyen fuar

Fuarcılık sektöründe gelinen noktada, sadece ulusal değil uluslararası alandaki rakiplerle çok daha iyi bir şekilde rekabet edildiğini anlatan Türel, “Antalya’yı turizm ve tarımın başkenti olarak tanıyoruz. İşte bu fuar turizm ile tarımı aynı aynı çatı altında buluşturuyor. Sadece Türkiye’yi değil Antalya’yı da besleyen bir fuar” dedi. Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi sonrası Rusya’da domates fiyatlarının 6 ve 9 dolara kadar çıktığını söyleyen Türel, “Bu Antalya’nın dünyayı tarımda nasıl etkilediğinin göstergesidir. Dünyayı da besliyoruz. Antalya’nın ortaya koyduğu gelişimi daha da ileriye taşıyacağımızı düşünüyoruz” diyerek fuarın nice 23’ler yaşamasını temenni etti.

 

Bu fuarlar daha büyük boyutlara taşınabilir

Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Badak, büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek, bu organizasyonların kamu ve özel sektör işbirliğinde daha büyük boyutlara taşınabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bu gıda fuarının her yıl 50 bin yurtiçinden, 50 bin yurtdışından ziyaretçiyi ağırlama potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Sadık Badak, 2015 Ekim ayında Antalya ev sahipliğinde gerçekleşen G20 Zirvesine değindi. “Her ay Ekim ile Mayıs ayları arasında G20 ölçeğinde siyasi olabilir, idari olarabilir, ticari olabilir veya iktisadi olabilir, büyük bir zirveye ev sahipliği yapmalıyız. Bu doğru viyon kamuoyunda çok büyük bir memnuniyetle karşılandı” diyen Sadık Badak, Anfaş Food Product’ın da her yıl şubat ayında ortaya konulan bu vizyonu karşılayacak çalışmalardan biri olduğunu vurguladı.

 

Kamu-özel sektör işbirliği önemli

“Food Product her yıl 50 bin yerli 50 bin yabancı ziyaretçi ile Şubat ayında istenen organizasyon olma potansiyeline sahip” diyen Sadık Badak, gerekçe olarak şunları söyledi: “Temiz gıda dünyada stratejik bir konuma geldi. Türk Gıda İmalat Sanayi dünya kalitesine sağlıklı üretim yapıyor. Çoğunluğu yerli hammadde kullanıyor ve hammadde açısından dışa bağlı değil. Özelliklw, Doğu-Güneydoğu orta anadoludaki büyük ölçekli yeni sulamalar ile ve modern tarım uygulamalarıyla gıda hammadde üretimi 10 yılda 2 katına çıkma potansiyeline sahip. Ülkemiz, geniş  tüketim alanlarının neredeyse ortasında bulunuyor. Buna karşılık 1 kilo fasulye üretmeyen bazı ülkeler Kamu+Sektör işbirliğiyle dünyanın en büyük gıda fuarlarını yapıyorlar. Bunu da iki uçak firmasıyla sağlıyorlar.” Sözlerine devam eden Badak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve ilgili bakanlıklarla, Büyükşehir Belediyesi, yerel yönetimler ile siyasi yöneticiler, havayolu kuruluşları ve sektör işbirliğiyle her yıl Şubat ayında 50.000 yabancı, 50.000 yerli misafir ağırlayan bir gıda fuarı haline gelinebileceğine dikkat çekti. Sadık Badak, bu konuda ANFAŞ olarak her türlü hizmeti sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

 

Fuara katılım yüksek

Almanya Münih MÜSİAD Başkanı Salim Şahin, bu yıl 25incisi düzenlenen bu fuarın türkiye ekonomisinde olduğu kadar dünya ekonomisinde de katkı sağladığını belirterek, geçen yıl 15 kişi ile katıldıklarını ve bu yıl ise 30 kişilik bir ekiple fuara katıldıklarnı söyledi. Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahiner, ETÜDER’in en önemli ayağının Antalya olduğunu belirterek, Antalya fuarını desteklediklerini söyledi.

Firma stantlarını gezdiler

Konuşmaların ardından Vali Muammer Türker ile Belediye Başkanı Menderes Türel fuarın açılış kurdelesini kesti. Fuar alanındaki firmaların stantlarını ziyaret ederek ürünler hakkında bilgi alan Vali Türker ve Menderes Türel, firma yetkilileri ile sohbet etti. Çeşitli etkinliklerle devam eden Anfaş Food Product, 13 Şubat’a kadar profesyonellerin ziyaretine açık kalacak

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.