Danilo Zanna’dan Lezzet Ve Seyahat Tutkunlarına Öneriler

Güncel 16 Eylül, 10:46'de eklendi

Danilo Zanna’dan Lezzet Ve Seyahat Tutkunlarına Öneriler

MAG yazarı İtalyan Şef Danilo Zanna, alternatif tatil rotasını yeni kaleme aldığı yazısıyla paylaştı.

Danilo Zanna’dan Lezzet Ve Seyahat Tutkunlarına Öneriler

Danilo Zanna, doğup büyüdüğü şehir olan Floransa’yı anlattı. Tarih ve sanat ile ilgilenen seyahat tutkunlarına MAG Eylül sayısında önerilerde bulundu. Zanna, özellikle şeflik kariyeri ile başarılı projelerde yer alıyor. İtalya’ya sadece pizza, makarna ve tiramisu gözüyle bakmamamız gerektiğinin de altını çiziyor..

Zanna, İtalya’nın Sokak lezzetleri konusunda geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam ediyor;

“Aslında işkembeye soğan, acı keskin domates sosu, kereviz ve istenilen malzeme ile tat verilebilir. Genellikle sandviç şeklinde satılır ama özel bir restoranda tabakta da servise sunulabilir. Bana soracak olursanız Lampredotto’yu sokakta tatmalısınız. Kesinlikle lezzet konusunda daha iyi bir sonuç almanız mümkün” ifadelerinde bulundu.

Danilo Zanna’nın imzasını taşıyan yazının önemli kısımları şu şekilde:

“Son 10 yıldır yemek yemek, gerçekten bir yaşam tarzı haline geldi. Bu nedenle yediği yemeğin türüne, çeşidine ve yaşam tarzına bakarak bir insan hakkında çok fazla şey öğrenilebilir. Yemekler artık tat almanın çok ötesinde. Sosyalleşmenin de merkezine oturmuş durumda. Buluşma noktaları önceden meydanlarken şimdi yerini restoranlara bıraktı. Kaçınız hala izole bir yerde buluşuyor? Özellikle yeni nesilden bu soruyu cevaplamaları dahi beklenemez. Bu sebeple, bugün için bir restoranın dekoru ve konsepti en az menü kadar önemli hale geldi.

Özellikle de son on yıldır Türkiye’de yerel tercihler yerine(bu yavaş yavaş yön değiştirse de) misafirlerine küresel bir seçenek sunuyor. Türk mutfağı her ne kadar lezzetli olsa da artık işletmecilere yetmiyor. Hamburger (Amerikan menşeili), noodle (muhtemelen bol miktarda soya sosu ile), İtalyan tarzı ravioli ve İspanyol usulü cheesecake ( San Sebastian) araştırılıyor. Kısacası, menüler artık çok daha kafa karıştırıcı bir hale geldi. Çocukken bir yere yemeğe gidince annem, o bölgeye ait yemek sipariş ederdi. Eskilerde böyle gelenekler vardı. Gaziantep’e gidince baklava yenirdi.  Artık orada yaşayan yerlileri çekmiyor; fakat tatile giden turistler için hala geçerli.

Tatile çıkmak için kaç gün kaldığını sayanlar ellerinizi kaldırın! Olduğunuz yerden ayrılma arzusu ve haklı bir dinlenme ihtiyacının tadını çıkarmak için her şeyi geride bırakabilirsiniz. Bu sayfalarda yer vereceğim gezi rotalarıyla, kendi rutininizden sıkıldığınızda bir macera yaratabilirsiniz. Bu nedenle, gezme sebepleriniz benim yaratacağım tema için oldukça önemli. Tüm aile ile birlikte bu anların tadını çıkarmak için seyahat etmekle alakalı bütün püf noktaları, problem yaşamadan gidebileceğiniz yerleri sizinle paylaşacağım… Tatile gidememek kötü ancak kötü bir tatil yapmak bundan daha da kötü. Çantalarınızı toplayın, gidiyoruz…”

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.