We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusların geri ödemeli tur talebi 200 bini buldu

Rusların geri ödemeli tur talebi 200 bini buldu

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, hükümetin sunduğu turistik geri ödeme programı kapsamındaki tur satışlarına büyük ilgi olduğunu söyledi.

Gazetemru’nun haberine göre Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’na katılan Rosturizm Başkanı, oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, 25 Ağustos’ta başlayan turizm geri ödeme (Cashback) programında şimdiye kadar 200 binden fazla Rus vatandaşının geri ödemeli tur satın aldığını vurgularken, turizm harcamalarında 1 milyar rubleden fazla iade edildiğini aktardı.

Forumda KDV muafiyeti açıklaması da yapan Doguzova, yerli tur operatörleri için KDV muafiyeti konusunda Maliye Bakanlığı ile ortak çalışma yürütüleceğini duyurdu. “Bu karar, son yıllarda turizm endüstrisinin gelişimini desteklemek için alınan en önemli kararlardan biri” diyen Doguzova, bu yeniliğin yaptırımlar sonrası oluşan mevcut durumda ülkedeki tatil talepleri göz önüne alındığında iç turizmde çığır açacağını vurguladı.

Cashback’te toplam geri ödeme 1 milyar rubleyi aştı

Vatandaşların aktif olarak geri ödeme programı üzerinden tur rezervasyonu yaptıklarını söyleyen Doguzova, “Halihazırda programı kullanan 200 binden fazla insanımız var. Program üzerinden tur ve otel rezervasyonu gerçekleştirdiler. 25 Ağustos’ta başlayan programda toplam geri ödeme tutarı 1 milyar rubleyi aştı” diye konuştu.
Turistik geri ödeme programının sonbahar aşaması için 3 milyar ruble tahsis edildiğini hatırlatan Doguzova, tur satış penceresinin 10 Eylül’e kadar süreceğini, bu tarihten sonra tahsis edilen kaynakların artması durumunda satış penceresinin uzatılacağını da sözlerine ekledi.

Tur operatörlerindeki satışların normal günlere kıyasla 2,5 kata kadar arttığını vurgulayan Rosturizm Başkanı, kayak sezonuna ilgi gösteren Rusların Şeregeş gibi turistik kasım ve aralık aylarında rezervasyon yaptırdığını, aynı zamanda sağlık tesisleri ve gemi seyahatlerinin de popüler olduğunu aktarmıştı.

Rusya’da yüzde 20 geri ödemeli yurtiçi tur satışlarının sonbahar dönemi başlarken, 1 Ekim- 25 Aralık tarihleri arasındaki seyahatleri kapsayacak cashback programının bu aşamasında en önemli yenilik, programa katılan Uzak Doğu’daki otel ve tatil köyleri için 40 bin rubleye kadar yükseltilen nakit para iadesi olarak biliniyor.
Ülkenin geri kalanındaki seyahatler için ise en fazla geri ödeme tutarı 20 bin ruble olarak bırakıldı.
Doguzova daha önce de bu sonbahar döneminden itibaren üç gece veya daha uzun süreli seyahatlerin programa dahil edilebileceğini bildirmiş, geri kalan koşulların aynı kalacağını açıklamıştı.

Programa Rusya Federasyonu’nun tüm vatandaşları istisnasız olarak katılabilirken, seyahat veya otel ödemelerinin ulusal MIR kartı üzerinden yapılması gerekiyor. Para iadesi beş gün içinde otomatik olarak MIR logolu kartlara geri yatırılıyor.

Yorum Yaz