RUSYA’DA HÜKÜMET POLİSLERE YURT DIŞI YASAĞINA ONAY VERDİ

Güncel 16 Mart, 09:39'de eklendi
Tasarı yurt dışında bir ülkede oturum sahibi Rusya vatandaşlarının İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev almasına da yasak getiriyor. Açıklama kısmında tasarının amacı yolsuzluğu önlemek ve bakanlık çalışanlarının sorumluluğunu arttırmak olarak belirtildi.

Turkrus’taki habere göre; daha çok “Rusya’nın orta gelir grubundan” olanların tatil için tercih ettiği Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir haber: Rusya’da İçişleri Bakanlığı mensuplarının yurt dışına çıkışının yasaklanmasını öngören yeni bir yasa tasarısı Duma’daki hükümet komisyonu tarafından onaylandı. Tasarı şimdi onay için Duma gündemine gelecek. Yasa taslağı, kimlerin yasak kapsamında olacağına dair listeyi bakanlığın hazırlamasını öngörüyor.

FSB ve İçişleri Bakanlığı daha önce de mensuplarının ülke dışına çıkmaması yönünde bir tavsiye yayınlamış, bunun üzerine üst düzey subaylar pasaportlarını ilgili birimlere teslim etmişti. Karar gerekçe olarak “devlet sırlarının korunması” öncelikle vurgulanmıştı.
Rusya’da “devlet sırrı” başlıklı federal yasa taslağı, önemli pozisyonlarda görev alan yurttaşların yurt dışına çıkışına geçici olarak yasak getirilebilmesine imkan tanıyor.
Rusya’da iç işleri bakanlığında 905 bin kişi çalışıyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.