SAĞLIK TURİZMİ ANTALYA İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS

Güncel 11 Ekim, 16:18'de eklendi

Turizmin başkenti Antalya’da profesyonel anlamda “Sağlık Turizmi” yapan ve Dünya sıralamasında başarılı organ nakil merkezlerinden üçüncüsü olan Medical Park Antalya Hastanesi, Sağlık sektöründe 10. yılını kutluyor.   Bu süreçte hızlı, dinamik ve gelişen yapısıyla dikkat çeken Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nin gelişimini ve turizm alanındaki başarılarını konuşmak üzere Genel Müdür Sebahattin Tanas’ ın konuğu olduk.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Son dört yılı Medikal Park Hastanelerinde olmak üzere, On iki yıldır hastane yöneticiliği yapmaktayım. Bir yıldır da Antalya Medikal Park Hastane Kompleksi Genel Müdürü olarak profesyonel yöneticilik kariyerime devam ediyorum.

Antalya Medikal Park Hastane Kompleksi  10. yılını kutluyor. Öncelikle tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz. Bize bu 10 yıllık süreci anlatır mısınız?

Medical Park Hastaneler Grubu, toplamda otuz Hastanesi ile Türkiye’ de en yaygın grup Hastaneleridir. Grubun içinde dördüncü büyük Hastane olan Antalya Medical Park Hastanesi 2008 yılında 35.000 M2 alanda hizmet vermek üzere açıldı. Ayrıca Organ nakli hastanesi olmak hedefiyle yola çıkmış ve şu an Dünya sıralamasında başarılı bulunan üçüncü büyük Organ Nakil Merkezidir.  Yılda 500’ün üzerinde organ ve kemik İliği nakli gerçekleştiriyoruz.

Son iki yılda yaklaşık 30 -35 civarında karaciğer naklide yapıldı.  Bu yıl alanında oldukça başarılı olan Dr. İbrahim Ali Osmanoğlu ve Doç. Dr. Yaşar Tuna’nın ekibimize katılması ile yılda yüzün üzerinde karaciğer naklini hastanemizde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Güney Doğu’dan Akdeniz’e kadar uzanan bölgelere baktığımızda; Karaciğer nakli yapılan özel bir merkez yok. Biz de bu başarılı ekiple, Nakil Merkezi olmayan diğer bölgelerdeki boşluğu en iyi şekilde doldurmayı hedefliyoruz.

Antalya Medical Park Hastane Kompleksi aynı zamanda Kemik İliği Nakil Merkezidir.  Hem erişkin hem çocuk Kemik İliği Nakil Merkezi olarak Türkiye genelinde referans Hastaneler arasındayız. Ayrıca, Kemik İliği Naklinde Avrupa başarı oranlarının üzerinde bir performans sergileyerek amaç ve hedefine ulaşmıştır.

  1. yılımızı değerlendirecek olursak; 10 yıl uzun bir süre, 10 yıl öncesine göre hem imkanlarımız hem de Doktor kadromuz değişti ve gelişti. Antalya Medical Park’ta şuan tedarikçi iş ortaklarımız ile birlikte 600 kişilik bir personel kadrosuyla hizmet vermekteyiz. Açıldığında belirlenen hedeflerin hepsini gerçekleştiren bir hastane olarak, yolumuza yeni hedeflerle daha da gelişerek devam edeceğiz.

10 yıllık başarınızın sırrı nedir?

Başarının sırrı bence çok çalışmak, Biz bu çalışma şartlarını Medical Park olarak hiçbir zaman yüz metrelik bir koşu olarak görmedik, atacağımız her adımı, geleceği düşünerek kurgulamaktayız. Hizmet kalitesinden, personel seçimine kadar, gelecek odaklı ve uzun vadeli planlar yaparak bugünlere geldik. Geleceğe yönelik planlarımızı hayata geçirirken ve yenilenirken,  sahip olduğumuz değerleri koruyarak yol alıyoruz, bu durum hem devamlığımızı sağlıyor, hem de bizim başarımızı sürdürülebilir kılıyor.

Turizmin başkenti Antalya’da var olan bir hastane olarak sağlık turizmi ve turist sağlığı konularındaki çalışmalarınızı biliyoruz. Bu konulardaki başarılı çalışmalarınızı sizden dinleyebilir miyiz?

Bu anlamda konuyu ele alırken iki açıdan değerlendiriyoruz. Hepimizin bildiği gibi bir turist sağlığı bir de sağlık turizmi kavramları var. Ülkemiz, komşu ülkelere göre; sağlık alanında hem yatırım hem de insan gücü olarak çok ileri seviyede. Sağlık turizmi bizim için bu noktada büyük önem taşıyor. Sağlık turizminin içerisinde, hastalık haricinde estetik amaçlı yapılan operasyonlar, saç ekimi ve diş estetiği’ de var. Sağlık Turizmi açısından, Antalya doğası ve turistlik mekanları ile bir cazibe şehri ve bu özelliği sayesinde tercih edilen şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Medical Park Hastaneleri Türkiye genelinde Sağlık Turizmi yapan Hastaneler grubudur.  (Uluslararası Hasta Merkezi) UHM tüm Hastaneler adına bu süreçlerin tümünü takip ediyor, aynı zamanda tüm bölge hastanelerinde  UHM müdürlükleri bulunuyor. Hastanın,  transferinden, konaklamasına ve yolcu edilmesine kadar olan süreç, profesyonel bir şekilde takip ediliyor.

Başta Almanya, Hollanda, Rusya, Ukrayna olmak üzere dünyanın her yerinden misafir ağırlıyoruz. A.B.D. dahil, şimdiye kadar 148 farklı ülkeden misafir aldık.

ANTALYA İÇİN SAĞLIK TURİZMİNİN BİR DEĞERİ OLMALI

Önümüzde çok önemli bir sağlık turizm potansiyeli var. Antalya içinde bunun bir değeri olmalı. İşletmelerde risk analizlerinde ünlü bir söz vardır :  “Tüm yumurtaları aynı sepete koymayacaksın” denir. Bir şehirde ya da bir ülkede bütün riskler tek işe bağlandığında kaybın büyük olacağı çok açıktır. Bu bağlamda Antalya bütün ekonomisini otelde kalacak turiste bağlarsa, onlar olmadığında ne yapacağını bilemeyecektir. Bizim içinde aynısı geçerli. Biz de sadece işimizi Türkiye sınırlarında ya da Antalya sınırlarında kısıtlarsak bir süre sonra daralmak zorunda kalırız.  Biz de var olan teknolojiyi ve insan gücümüzü sağlık turizmine entegre ederek hizmet vermekteyiz. Komşu ülkelerimiz Rusya’dan büyük bir hasta akışımız var. Bu yıl Cezayir’den bir karaciğer nakli için hastanemiz tercih edildi ve bu operasyonu başarıyla gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadık. Biz bunu yaparak, dünyaya sağlık alanında ülkemizi en doğru şekilde tanıtmış oluyoruz. Bu da bize önemli bir misyon yüklüyor. Tüm hizmetlerimizde bu misyon ile hareket edip titizlikle çalışıyoruz.

Son olarak zor bir dönemden geçen Antalya turizmi için sağlık turizmi neden önemli ?

Antalya, sağlık anlamında ciddi bir alt yapıya sahip bir kent. Bu yapılanma tam anlamıyla gerçekleşirse Antalya için büyük bir şans olabilir. Şuan tek bir dala tutunan turizme sağlık unsurunu da eklersek daha az kırılgan bir yapı oluştururuz. Bunun için tüm turizm sektörü ile işbirliği yapmaktayız. Bunu yapmaya ülkemiz ve şehrimiz adına devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.