Turistik Doğu Ekspresi seferlere başlıyor

Güncel 2 Mayıs, 10:41'de eklendi

Turistik Doğu Ekspresi seferlere başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ankara- Kars arasında çalışacak Turistik Doğu Ekspresi için çalışmalara hız verdi. İlk sefer 29 Mayıs’ta.

dogu expresi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 30 Nisan Salı günü görüşme sağladılar. Ankara- Kars arasında çalışacak Turistik Doğu Ekspresi’nin detaylarını konuştular.

Bakan Turhan, görüşmeyle ilgili bir açıklama yaptı. Turistik Doğu Ekspresi’nin 29 Mayıs’ta saat 20.00’de Ankara’dan Kars’a hareket etmesi konusunda ortak karar aldıklarını dile getirdi. “Turistik Doğu Ekspresi, 120 kişi kapasiteli olacak. Tren tamamı yataklı vagondan oluşacak. Ankara-Kars parkurunu 27 saatte tamamlayacak.” İfadelerini kullandı.

Diğer Hatlarda Da Uygulanmasını Sağlayacağız

Turhan, bakanımız Mehmet Ersoy ile yaptığı görüşme sonucunda ortak bir karar aldıklarını bildirdi.  ‘Turistik Doğu Ekspresi’nin ilk seferi 29 Mayıs’ta saat 20.00’de Ankara’dan Kars’a olacak. Trenimiz, Ankara’dan giderken Erzincan’ın Kemaliye ve Erzurum istasyonlarında uzun süreli duracak. Dönüş treni ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya (Sivas İstasyonu tadilatta olduğu için en yakın istasyon) istasyonlarında duracak” dedi. Turhan, bu konseptin ilerleyen zamanlarda diğer hatlarda da uygulanmasını sağlayacakları haberini verdi.

120 yolcu kapasiteli olacak

Turhan, Turistik Doğu Ekspresinin, 120 kişi kapasiteli, 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan ve tamamının yataklı olacağından bahsetti. “Ankara-Kars parkurunu 27 saatte tamamlayacak. Ankara-Kars-Ankara hattında gün aşırı işleyecek.  Ankara’dan saat 20.00, Kars’tan saat 23.00’de kalkacak” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.