Turizm Tanıtım Ajansı TBMM’de Yasalaştı…

Güncel 12 Temmuz, 09:37'de eklendi

Turizm Tanıtım Ajansı TBMM’de Yasalaştı…

TBMM Genel Kurulunda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulmasına ilişkin kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.

TBMM

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulmasına yönelik 11 maddelik kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda bugün yapılan oylamanın ardından yasalaştı. Turizm Tanıtım Ajansı yasasındaki en önemli maddeler şöyle.

Yönetim Kurulu Üye Sayısı 15’e Çıkarıldı

Kanun Teklifi’ndeki tartışılan konulardan biri Ajans’ın Yönetim kadrosunun yer aldığı 3. maddeydi. Ajans’ın Yönetim Kurulu üye sayısı AK Parti milletvekilleri tarafından verilen önergeyle 13’ten 15’e çıkarıldı.

Turizmci yönetim kurulu üyeleri seçimle belirlenecek

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu’nda otel ve acenteleri temsil edecek üyeler seçimle belirlenecek. Konaklama ve acente işletmeleri kendi arasında seçim yaparak üyeleri belirleyecek. Seçimlere ilişkin işlemleri ajans yürütülecek.

Ajans’ın Faaliyetlerini 5 Üyeli İcra Kurulu Yürütecek

Ajans’ın yürütme organı, İcra Kurulu olacak. Bakanlıktan Turizm İşletmeli Belgeli tesislerden Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgelerini temsil eden Yönetim Kurulu üyeleri arasından 5 üye meydana gelecek. Üyeler Bakan tarafından seçilecek.

Danışma Kurulu Oluşturulacak

Yönetim Kuruluna ve İcra Kurulu’na danışmanlık etmek ve tavsiyelerde bulunmak üzere Danışma Kurulu oluşturulacak.

Otellerden Binde 7,5, Acentelerden On Binde 7,5

Bakanlık belgeli yeme içme tesisleri ve Kanun teklifinde turizm payı olarak otellerden, deniz turizmi araçlarından binde 7,5 oranında alınacak. Acentelerden ve hava yolu işletmelerinden on binde 7,5 ve özel işletmedeki havalimanlarından binde 2 oranında alınması yasalaştı.

Kış, Sağlık Ve Nitelikli Spor Tesislere Yüzde 50 İndirim

‘Bakanlık tarafından desteklenmesi uygun görülen nitelikli spor turizmi, kış termal, sağlık ve kırsal turizmi gibi türlerde faaliyet gösteren tesisler için bu oranlar yüzde 50 indirimli olarak uygulanır’’ ibaresi yer aldı.

‘Turizm Yatırımlarına Ortak Olabilir’ İfadesi Çıkarıldı

‘Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmesi uygun ve gerekli görülen turizm yatırımlarının gerçekleştirilmesi’ maddesi tekliften çıkarıldı.

Tanıtım Bütçesi Yüzde 70’ten Yüzde 85’e Çıkarıldı

Ajans gelirlerinin yüzde 70’inin tanıtım için kullanılmasını öngören 5. Madde muhalefet partilerinin eleştirdiği maddelerden biri oldu. AK Parti milletvekillerinin verdikleri önergeyle Ajans’ın gelirlerinin yüzde 85’inin tanıtım faaliyetlerine aktarılması belirlendi.

Sayıştay ‘Dolaylı’ Denetleyecek

Kanun teklifine göre Ajans’ın Kamu İhale Kanunu ve Sayıştay denetiminden muaf tutulması öngörülüyordu. AK Parti Milletvekillerinin verdiği önergeyle Ajans’ın finansal tablolarıyla ilgili bağımsız denetim şirketinin hazırlayacağı bağımsız denetim raporlarının Sayıştay’a gönderilmesine yönelik düzenlemeye gidildi.

Mükellefiyet 1 Ekim 2019’da Başlayacak

AK Parti Milletvekillerinin verdiği önergeyle turizm paylarıyla ilgili 1 Ağustos’ta başlayacak mükellefiyet 1 Ekim’e ötelendi. Ajansın ana gelir kaynağını oluşturan turizm payına ilişkin mükellefiyetin 1 Ekim 2019 tarihinde başlatılması hedefleniyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.