Turizme 2021’de Destek Ve Yapılandırma Şart

Güncel 25 Kasım, 10:00'de eklendi

Turizme 2021’de Destek Ve Yapılandırma Şart

Tüm dünya pandeminin ikinci dalgasını ikinci bir kapanma ve yeni karantina önlemleri ile karşılarken, pek çok sektörde normalleşme ve geri dönüş faturası da ağırlaşıyor. Yaz aylarında uçuşların başlaması ile umutlanan turizm sektörü ikinci karantina dönemine yüzde 72.4’lük daralma yaşadı.

turizme

Sözcü’den Sayime BAŞÇI’nın haberine göre otellerin kapanmaya başladığı dönemde  kasım ve aralık aylarının da zorlanacağını işaret ediyor. Bu durum ve 3. Dalga söylemleri “uzun süreli destek” taleplerini artırıyor. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, “Pandeminin yeniden yoğunlaşmasıyla turizmin durduğunu söyleyebiliriz. Otellerin büyük bölümü kapalı. Açık olanların da çoğu geçici kapanma kararı almış durumda. Sektöre sağlanan desteklerin devamı ve yeni desteklerin sağlanması çok önemli. Turizm sektörü 2021 yılında da desteklenmesi halinde ekonomiye en güçlü katkıyı sunan sektör olacaktır” dedi.

Ayakta Kalabilmek İçin Turizme Destek Şart

Müberra Eresin, turizm sektörünün bu süreci atlatarak ayakta kalabilmesi için bu yıl sonuna kadar geçerli KDV indirimleri, normalleşme desteği, kısa çalışma ve ücretsiz izin gibi istihdam uygulamaları ile vergi düzenlemelerinin devamının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Eresin, “Ayrıca sektör kuruluşlarının kredi yapılandırmaları veya yeni krediye ulaşmaları için oluşturulacak Kredi Garanti Fonu devam ettirilmeli” şeklinde konuştu.

 

 

Türkiye İlk 10 Ayda Kaç Turist Ağırladı?

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.