Turizmin Kalbine Jeotermal Tehdidi!

Güncel 22 Ocak, 09:03'de eklendi

Turizmin Kalbine Jeotermal Tehdidi!

Çanakkale’deki Assos Antik Kenti civarında kurulması planlanan jeotermal enerji santrali nedeniyle davalık oldu. Konu yargıya taşındı.

Turizmin Kalbine Jeotermal Tehdidi

Ayvacık ilçesi yakınlarında bulunan Assos Antik Kenti civarında kurulması planlanan jeotermal enerji santrali yargıya taşındı. Bakrom Madencilik, daha önce de Ayvacık’ın Sazlı Köyü’nde sondaj girişimlerinde bulunmuş fakat izin alamamıştı Şirket bu kez de Ayvacık Büyükhusun Köyü’nde sondaja başladı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, Çanakkale Valiliği bu sondajlar için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı aldı. 116 kişi ise, Çanakkale İdare Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Valiliğin bu kararının yürütmesinin durdurulması ve işlemin iptalini istediler.

Turizmin Kalbine Jeotermal Tehdidi

Antik Kentler Zarar Görecek

Dava dilekçesinde jeotermalin çevreye yaratacağı tahribat nedeniyle tarımsal ve hayvansal üretimin ciddi ölçüde kayıp yaşayacağına dikkat çekildi. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Troya Antik Kenti başta olmak üzere Assos, Parion, Alexandria Troas gibi antik kentlerin de zarar göreceği vurgulandı.

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.