Yine Bir Otel Web Sitesi Kopyalandı, Yine Bir Tatilci Dolandırıldı

Güncel 12 Eylül, 11:06'de eklendi

Yine Bir Otel Web Sitesi Kopyalandı, Yine Bir Tatilci Dolandırıldı

Dolandırıcılık çetesinin bu sefer ki hedefi Bodrum yer alan  La Blanche Hotel oldu.  Otelin sitesi dolandırıcılar tarafından kopyalandı.  Mağdur edilen insanlara da  ‘’geçmiş olsun sizi dolandırdık’’ denildi.

la blanche

Hürriyet’te yer alan habere göre, Dolandırıcılık Şebekesinin bu sefer ki hedefindeki kişi Muharrem Kaya isimli vatandaştı. Eylül ayı ortası gibi tatile gitme kararı alan Kaya, İş insanı Kaya, bir acente yerine doğrudan otel ile temasa geçmek istedi. Milas Güvercinlik’teki La Blanche Otel’de rezervasyon yaptırmak isteyen Kaya, arama motoruna otelin adını yazdı. Arama listesinin en üst sırasında çıkan siteye girdi. Sitedeki iletişim numarasını arayan Kaya, 10-17 Eylül tarihleri için telefon ile görüştüğü şahıs ile e-posta yoluyla da iletişim kurdu. Ve Rezervasyon için hesabında 16 Bin TL Havale yaptı. Otele gidince resepsiyon görevlisinden kendisine ait otelde oda ayrılmadığını öğrendi. Kaya, ilk şoku atlattıktan sonra ödeme yaptıkları dekontu görevliye gösterdi. Bu olayı yaşadıkları 4. Aile  olduklarını ileten resepsiyon görevlisi, sahte site ile dolandırıcılara para yatırdıklarını söyledi. Durumu şaşkınlıkla karşılayan Kaya, yeniden otel görevlisi ile temas kurdu. Otele terkar ödeme yapıldı, aile üyeleri odalarına geçebildi.

‘’Geçmiş olsun sizi dolandırdık’’

İş insanı Kaya, ailesiyle odalarına geçtikten sonra kendilerini dolandıran şebekenin izini sürdü. Ödeme yaptıkları şirketin Bodrum’daki adresine bir çalışanını gönderen Kaya, anılan yerde hiç kimsenin olmadığı öğrendi.  Kaya’nın muhasebe görevlisi ise dolandırıcılık şebekesi ile iletişimini  devam ettirdi. Şebeke üyesi, Kaya’nın çalışanı ile yaptığı son görüşmede, kendisine, “Geçmiş olsun, sizi dolandırdık.” Dedi. Ve telefonu kapattı. Birçok otelin sahte sitesini yapan şebekenin bu iş için çok sayıda şirket kurduğu, en son 10 Ağustos’ta Bodrum’da bir şirket kurdukları bilgisine ulaşıldı. Paravan otel sitelerinin tamamının server’ının ise Almanya’da olduğu söylendi. Av. Mehmet Ali Köksal, dolandırıcıların sanal POS cihazı almak için şirket kurmak zorunda olduklarını bildirdi. “Şirketlerin sahibi görünen isimler muhtemelen paravan isimler. Bu isimlere para vererek şirketleri kurmuş olabilirler”şeklinde konuştu..

İş insanı Kaya’nın ödeme yaptığı şirket İOS Hotels Otelcilik ve Turizm Yat İşletmeciliği

Anılan şirketin Bodrum Ticaret Odası’na kaydı 10 Ağustos günü yapıldı. 50 bin TL sermayeli şirketin sahibi Kocaeli Çayırova’da yaşayan Alaattin Erol isimli bir kişi. İOS Hotels Otelcilik’in kuruluşu sırasında belirtilen adreste 16 Temmuz 2020’da da Sistem Hotels Otelcilik ve Yat İşletmeciliği adı ile başka bir şirketin kurulduğu anlaşıldı. Bu şirketin sahibi de İstanbul Sultangazi’de yaşayan Mehmet Alğan isimli bir kişi adına kurulmuş. Şebekenin İstanbul’da da, geçen aylarda California Hotels Otelcilik, Derin Hotels Otelcilik, Güç Hotels Otelcilik ve Sungate Hotels Otelcilik Ve Yatçılık adı ile başka şirketler de kurdukları anlaşıldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.