ACENTELERE ARTIK DESTEK YOK

Sektörel Haberler 16 Şubat, 10:52'de eklendi

Seyahat acentelerine yurt dışından uçak ve kruvaziyer gemisi ile getirdikleri turistler için desteklenmesi uygulaması ile verilen katkı artık yok!

 

2015 yılından beri uygulanan, seyahat acenteleri ve tur operatörlerine uçak ve kruvaziyer gemisi ile getirdikleri turist için yapılan katkı artık yok. Kruvaziyer için ise uygulama sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, kriz ortamında getirilen uygulamanın, gelen ziyaretçi sayısındaki artış üzerine artık gerek kalmadığını vurguladı. Uygulamanın kaldırılarak bu yıl katkı olmayacağını açıkladı.

KRUVAZİYERE DESTEK BİTMEDİ…

Son verilen uygulama ile denizden kruvaziyer gemisi ile getirilen turist için turist başına, havayolu ile getirilen turistler için de uçak başına teşvik uygulaması yapılıyordu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bakanlığının 2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında seyahat acentelerine uçuş ve kruvaziyer desteğinin 2019 yılı bütçe kapsamında 943 milyon lira ödenek ayrıldığını belirtti.

destek

Bu arada düzenleme gereği bakanlığın seyahat acentelerinin ilgili düzenleme kapsamında 2018 yılı Ocak-Haziran dönemi için 587 milyon TL hak edişleri var. Bunun için 2019 bütçesine ödenek eklendi. Bakan Ersoy bakanlığın 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü komisyonda konuyla ilgili olarak şunları dile getirmişti :“…rekabet gücümüzü korumak amacıyla seyahat acentelerine uçuş ve kruvaziyer desteği uygulaması kapsamında 2019 yılı bütçemizde 943 milyon lira ödenek kondu.”

UYGULAMA KAPSAMI ZAMAN İÇİNDE BÜYÜDÜ

Ülkemize turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine 2016 yılında verilen destek, tüm ülkeleri kapsayacak şekilde kapsamı büyütüldü.Destek, 1 Haziran-31 Aralık 2016 arasında tarihleri kapsayan dönemde 200 ve üzeri koltuk sayısı olan uçaklarla yapılan tarifesiz uçuşlarda en az 150 yolcu getirilmesi halinde 7 bin 800 dolar olarak  verilecek uygulama başlatılmıştı. Uygulama ile ilgili yapılan değişiklikler ile destek alınacak havaalanları sayıları yükseldi. Bu arada uçakların yanında kruvaziyer gemisi ile turist getirenler de kapsama dahil edildi. Sonuç olarak 750 ve üstü yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemiyle turist getiren seyahat acentelerine turist başına 30 dolar destek sağlandı. Bu uygulama hala  sürüyor..

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.