ALMAN TUR OPERATÖRLERİ 6 YILIN ARDINDAN İLK DEFA NEDEN GELİR KAYBI YAŞADI ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 5 Kasım, 10:23'de eklendi

Berlin’de gerçekleştirilen Alman Seyahat Birliği (DRV) kongresinde konuşan DRV Başkanı Norbert Fiebig, Türkiye talebindeki düşüşün Alman tur operatörlerinin gelirlerine büyük darbe vurduğunu açıkladı. 

cats

Alman tur operatörleri, 6 yıllık bir aradan sonra ilk defa bu sene gelir kaybı yaşadı. Kaybın arkasındaki sebep ise, Türkiye, Mısır ve Tunus’a dönük talepte yaşanan düşüşün diğer destinasyonlar tarafından dengelenememesi.

DRV’nin Berlin’deki kongresinde açıklanan verilere göre, Alman tur operatörlerinin toplam gelirleri 31 Ekim’de sona eren 2016 turizm yılında yüzde 4 oranında düşerek 26.3 milyar euroya geriledi. Bu oran, gelirlerde yaklaşık 1 milyar euroluk bir kayıp anlamına geliyor.

Aynı döneme seyahat acentesi satışları da yüzde 2-3 oranında gerileyerek 23 milyar euroya düştü.
Kongredeki değerendirmelerde, 2009 yılından beri ilk defa yaşanan bu düşüşün ana sebebinin Türkiye, Mısır ve Tunus’a dönük paket tur satışlarındaki yüzde 40-60 oranlarındaki gerileme olduğu ifade edildi.
‘’TATİLCİLERİN TERCİHLERİ DEĞİŞSE DE TÜRKİYE, MISIR VE TUNUS’UN AÇIĞI KAPATILAMAZ’
DRV Başkanı Norbert Fiebig, Alman seyahatçilerin tercihlerinde Doğu Akdeniz’den Batı Akdeniz’e doğru bir kayma olduğunu belirtirken, uzak mesafe ve kruvaziyer turlarına dönük talepte de önemli ölçüde artış olduğunu kaydetti. Ancak Fiebig, bu artışın Türkiye, Mısır ve Tunus’un yerini doldurmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.
BU YILIN KAZANANI SÜRPRİZ YAPMADI
Fiebig’in açıkladığı verilere göre, talep artışı yaşanan destinasyonların başında, şaşırtıcı olmayan bir biçimde başta Balear ve Kanarya Adaları olmak üzere İspanya geliyor. Portekiz, Yunanistan ve Bulgaristan’a dönük talepte de çift haneli artışlar yakalandığı ifade ediliyor.
Alman seyahatçilerin uzak mesafe ve kruvaziyer turlarına dönük talebinin de artış gösterdiği görülüyor. Fiebig’in paylaştığı verilere göre, kruvaziyer turizmine dönük talep çift haneli oranlarda büyürken, seyahat acentelerinin uzak mesafe tatil satışları da yüzde 3 oranında artarak pazar payını yüzde 22’ye çıkarmış durumda. Destinasyon bazında bakıldığında ise Karayipler’in başta Küba ve Dominik Cumhuriyeti olmak üzere yüzde 16’lık talep artışı ile ilk sırada olduğu, onu yüzde 14 ile Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin takip ettiği görülüyor. Öte yandan, ABD ve Tayland’a dönük talebin ise, bu yıl geçtiğimiz yıla göre daha zayıf kaldığı belirtiliyor.
‘’SELF-DRIVE TATİLLER BÜYÜK KAYIP YAŞATABİLİR’’
Alman turistlerin tercihlerindeki değişiklikler sebebiyle, bu sene Almanya ve komşu ülkelere dönük talepte de artış olduğu belirtiliyor. Ancak mesafeler yakın olduğundan bu turların büyük kısmının seyahatçiler tarafından planlandığı (self-drive) ve satışların tur operatörleri aracılığıyla yapılmadığı görülüyor.
650 konferans katılımcısına seslenen Fiebig, seyahat sektörünü her geçen gün artış gösteren self-drive tatiller konusunda uyararak şunları söyledi:
‘’Çoğunlukla kara yoluyla gerçekleştirilen bu tatillerin sayısı arttıkça, tur operatörlerinin bu alandaki kaybı büyüyecektir. Bu trend zamanla yok mu olacak, yoksa seyahatçilerin kendi tatillerini planlaması hava yolculuğu içeren tatillerde de mi yaygınlaşacak? Bunu şimdiden öngörmemiz mümkün değil, ancak bildiğim bir şey var: Tur operatörleri olarak bu segmentte kendimizi daha iyi tanıtmalı, özellikle tur operatörü güvencesi ile seyahat etmenin getirilerini öne çıkarmalıyız.’’
‘’2017’Yİ ÖNGÖRMEMİZE YETECEK KADAR REZERVASYON YOK’’
DRV, sektörü etkisi altına alan belirsizlik havası sebebiyle 2017 yılına dair bir öngörülerini paylaşmadı. Fiebig, 2016/17 kış satışlarının şu anda dek geçtiğimiz yılın gerisinde olduğunu belirtirken, ‘’2017 yaz sezonuan dair ise bir öngörü paylaşmamız şu anda mümkün gözükmüyor, çünkü yapılan rezervasyon sayısı son derece düşük. Bu yüzden henüz konuşmanın erken olduğunu düşünüyoruz.’’
FIEBIG 3 YIL DAHA BAŞKAN
Öte yandan, kongre kapsamında yapılan genel başlanlık seçimlerini yüzde 99.88 gibi yüksek biro y oranıyla kazanan Norbert Fiebig, 3 yıl daha başkanlık görevini yürütmeye hak kazandı. Almanya’nın en büyük 3 turizm grubunun temsiliyeti için yapılan seçimleri ise Stefanie Berk (Thomas Cook), Thomas Ellerbeck (TUI) ve René Herzog (DER Touristik) kazandı.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.