ANTALYA ZİYARETÇİ SAYISINDA 8 AYDA 9 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektörel Haberler 4 Eylül, 13:07'de eklendi

Antalya ziyaretçi sayında 8 aylık dönemde 9 milyona yaklaştı.

Antalya Havalimanı verilerine göre Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı 9 milyona yaklaştı.  Kaynak pazarların tamamında artışların yaşandığı ifade edildi. Antalya turizm verilerini değerlendiren AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ; ” Antalya turizmi istikrarlı bir şekilde krizlerin olumsuz etkilerini üzerinden atıyor. Nicelikli artışları nitelikli hale getirme yönünde de kademeli fiyat artışları söz konusu.” dedi.

Antalya’ya Almanya’dan Kış Rezervasyonlarında Artış

Antalya’da kaynak pazarların 8 aylık durumunu ise Başkan” Rusya Federasyonu en yüksek artışla pazar payını % 36,61’e yükseltti. Pazar payı açısından tüm zamanların en yüksek seviyesi durumunda.  Dünya turizmin en önemli kaynak pazarı ve Türk turizmi açısından da en önemli pazarlardan olan Almanya’da da durum daha iyiye gidiyor. Almanya’dan geçtiğimiz yıla göre % 31 oranında artış kaydedildi. Pazar payı % 16 seviyesinde.  Kış rezervasyonlarında da Almanya’dan artış olacağına dair veriler almaktayız. 2014-15 yıllarında Almanya’dan gelen ziyaretçi sayılarının altında bir sayı olsa da, pazar payındaki oranın yükseleceğine dair olumlu seyir içinde olması, bu pazardaki pazarlama ve tanıtım çalışmaların artırılmasına yönelik bir sinyaldir.

Hollanda Pazarında Yüzde 51 Artış

Üçüncü büyük kaynak pazarımız Ukrayna’dan talep aynı seviyede devam ediyor. İngiltere büyük sıçrama kaydederek  ziyaretçi sayılarında %  73 oranında artış kaydedildi.  Pazar payı % 5’e yaklaşan İngiltere’de önümüzdeki yıllarda daha çok ziyaretçi çekmeyi hedefliyoruz.  5. büyük pazarımız Hollanda’dan ise %51 oranında artış gerçekleşti. Avrupa Pazarı içinde en yüksek artışın kaydedildiği Polonya’dan gelen ziyaretçi sayısı % 137 oranında arttı. Polonya yüksek nüfusu ve Türkiye ile olan yakın ilişkileri nedeni ile çok önem verdiğimiz pazarlardan. Bu pazara yönelik spesifik çalışmalar içinde olacağız.” dedi. Başkan Yağcı, genel rakamlara göre geçtiğimiz yıla göre 8 aylık dönemde % 30 oranında artış yakalandığını söyleyerek, hedefimiz Türk turizminin kalite& fiyat performansının yüksek rekabet gücü ile nitelik ve nicelikte sınırlarını zorlaması olacaktır dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.