BAKAN KURTULMUŞ’TAN ’27 EYLÜL DÜNYA TURİZM GÜNÜ’ MESAJI

Sektörel Haberler 27 Eylül, 10:38'de eklendi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Turizmin  potansiyelinden daha fazla yararlanabilmek, turizmi yalnızca bir ekonomik güç  olarak görmek ve sadece politikalar bazında ele almak yerine adeta bir yaşam  tarzı haline getirebilmek; sektörden her anlamda maksimum faydayı elde etmek  isteyen ülkeler için elzemdir.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş '27 Eylül Dünya Turizm Günü' dolayısıyla mesaj yayımladı

Turizm sektörünün, dünya genelinde 1,2 milyarın üzerinde turist sayısı  ve 1,4 trilyon dolara yakın gelir oluşturan bir güce kavuşan, en hızlı gelişen  sektörlerden birisi olduğunu belirten Kurtulmuş, ekonomik kalkınma, istihdam,  tarih ve kültür mirasının korunması, çevre duyarlılığı, ülke imajı gibi pek çok  alana doğrudan bu sektörün etki edebildiğine dikkati çekti.

Kurtulmuş, ilk kez 2012’de bir milyar sınırını aşan turist sayısının,  2030’da 1,8 milyara ulaşmasının, ziyaretçilerin büyük bölümünün gelişmekte olan  ülkelere yönelmesinin, bu kapsamda turizmin, gelir oluşturan gücünün artarak  devam etmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Türkiye’nin, uluslararası düzeydeki rekabet gücünü, pazar payını ve  marka değerini arttırmaya çalıştığına değinen Kurtulmuş, 2016’daki düşüşe rağmen  2017 verilerindeki hızlı yükselişle Türkiye’nin, bu alandaki yerini, gücünü ve  etkisini adeta teyit ettiğini aktardı.

“TOPLUMDA TURİZME YÖNELİK BİLİNÇ VE FARKINDALIK OLUŞTURULMASI”

Bakan Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun, 1967’yi  “Pasaporttan Barışa, Uluslararası Turist Yılı”, 2002’yi “Uluslararası Eko Turizm  Yılı” ilan ettiğini, ilgili temalarda farkındalık oluşması için dünya çapında  çeşitli etkinlikler düzenlenmesinin amaçlandığını vurguladı. Kurtulmuş, 2017’nin  de turizm konulu bir temayla ilişkilendirilerek “Uluslararası Sürdürülebilir  Turizm Yılı” olarak ilan edildiğini ve dünya çapında turizmin rolünün altı ana  başlık çerçevesinde açıkladığını bildirdi. Kurtulmuş, bu başlıkların “Kapsayıcı  ve Sürdürülebilir Ekonomik Büyüme”, “Toplumsal Kapsayıcılık, İstihdam,  Yoksulluğun Azaltılması”, “Kaynakların Etkin Kullanımı, Çevrenin Korunması ve  İklim Değişikliği”, “Kültürel Değerler, Çeşitlilik ve Kültür Mirası”, “Karşılıklı  Hoşgörü, Barış ve Güvenlik” olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bu doğrultuda turizmin potansiyelinden daha fazla yararlanabilmek,  turizmi yalnızca bir ekonomik güç olarak görmek ve sadece politikalar bazında ele  almak yerine adeta bir yaşam tarzı haline getirebilmek; sektörden her anlamda  maksimum faydayı elde etmek isteyen ülkeler için elzemdir. Mimariden modaya,  sanattan yeme-içme kültürüne kadar pek çok alanın turizmle ilişkilendirilmesi  sağlanarak, toplumda turizm sektörüne yönelik bilinç ve farkındalık oluşturulması  elzemdir. Gelişmişliğin, refahın, uzlaşma kültürünün en önemli bileşenlerinden  olan turizmin bireysel, toplumsal ve küresel düzeyde daha çok zenginlik ve barışa  vesile olması dileğiyle, 27 Eylül Dünya Turizm Günü kutlu olsun.” AA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.