DÜNYADAKİ TURİZM ARTIŞI TÜRKİYE’YE AZ GELDİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 27 Eylül, 10:14'de eklendi

Dünya turizmi 2017’nin ilk yarısında zirve yaptı. Avrupa ülkelerinde yaşanan terör olaylarını pek de dinlemeyen turizm, Türkiye’de de sınırlı oldu. Öte yandan Türkiye’ye gelen turist sayısı arttı fakat, gelirler bu yükselişe rağmen düştü.

Dünyadaki turizm artışı bize az geldi

TÜRKLER DAHA FAZLA HARCIYOR 

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar (TAVAK) Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, “Avrupalı Türklerin Alman turistlere göre yüzde 25 daha fazla para harcadığı görüldü. Avrupa Birliği sınırları içerisinde 5,7 milyonun üzerinde Türk yaşamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye gelen ve ortalama kalış süreleri 17 gün olan Almanların kişi başı toplam harcamaları ortalama 660 euro iken Avrupalı Türklerin kişi başı ortalama bin 150 euro harcadığı görülmektedir” dedi.

ESKİ İSTANBUL TRAFİĞE KAPANIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul’da Süleymaniye’den Topkapı’ya kadar uzanan tarihi Fransız Hapishanesi ile köşkleri de içine alan bölgede yeni bir “kültür havzası” oluşturmayı planladıklarını açıkladı. Kurtulmuş, “Orada trafiği yer altına alıp ya da oraya sokmadan, orayı büyük bir tarihi alan haline dönüştürmemiz lazım. O köşklerin hepsini röleve çalışmalarıyla ihya etmek lazım. O ada tamamen kültür havzası haline dönüşebilir” dedi.

KRUVAZİYER GEMİLERİYLE GELEN TURİSTE 30 DOLAR

Bakanlar Kurulu, Türkiye’ye 31 Aralık’a kadar kruvaziyer gemilerle turist getirecek seyahat acentelerine turist başına 30 dolar destek verilmesini kararlaştırdı. Karara göre, destekler 750 ve üstü yolcu kapasiteli kruvaziyer gemiyle getirilen turistler için verilecek. Destekten yararlanabilmesi için acentelerin, kruvaziyer gemilerle turist getirdiğini gösterir belgeleri Kültür ve Turizm Bakanlığına ibraz etmeleri gerekiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.