Bir Turizm Şantiye Hikayesi (GRASSIDING)

Sektörel Haberler 16 Mayıs, 09:59'de eklendi

Bir Turizm Şantiye Hikayesi (GRASSIDING)

Çim dünyasının Kurucusu Mehmet Arif ÇAVUŞOĞLU’nun kaleme aldığı keyifli yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

cim dünyasi

İlk büyük proje: ADAM EVE

12 yıl önce 12 Aralık 2007 günlerden Çarşamba Nurteks A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Nalbant’ la İstanbul unkapıdaki yönetim binasının ikinci katında ismini İbrahim Beyi’n koyduğu grassiding (çimcephe) malzemesini üretmek için bir araya gelmiştik. Sektörün duayen lideri Nurteks sentetik çim halıyı binaların dış cephelerinde uygulamak istiyor.

Polipropilen ipliği U.V’ ye dayanımını darbe testlerinde futbol ve koşu pistlerindeki dayanımını gayet iyi biliyor işin içerisine dayanımla beraber görselliği de katarak yeni bir ekol ve dış cephe malzemesi üretmeyi hedefliyordu. Bizlerde inşaat ve yalıtım sektöründe 17 yılı aşkın tecrübemizle bu projeye hayat verip yalıtım malzemesi ile sentetik çim halının nasıl bir ortak noktada buluşabileceğini araştırmaya koyulmuştuk. Bu Argeler ve çalışmalar bitüm asfaltlı olan laminasyon işlemlerimiz yavaş yavaş sonuçlarını vermeye başlamıştı.

İlk proje Mimar Eren TALU İstanbul formüla- 1 pistinin hemen yanında F2 konutları ile hayat buldu. Yine bir başka ünlü mimar Zaha HADİD’ de İstanbul Pendik yat limanı projesinde tüm teraslara sentetik çim çizmişti. Onu tanımak ve diğer iki yalıtım malzememiz olan grasshingle (çimçatı) ve grassmembran (çimteras) malzemelerinin lansmanı beni fazlasıyla mutlu etmiş ve heyecanlandırmıştı. Bizler şirket olarak bitüm asfaltlı 160 c lerle sentetik çim halının arka taban bezine lamine etmeye çalışırken Amerikan DOW firmasında ve sentetik iplik üreticisi dünyadaki ve en büyük üreticisi olan BONAR ‘da ve yine dünyada ilk defa kullanılacak olan yeni yalıtım malzemelerimize destekleri vereceklerinin sinyallerini vermişlerdi. Aradan iki yıl geçmiş ürünümüz tüm teknik koşulları ,üretim bantları, lansman çalışmaları ve İstanbul teknik üniversitesi inşaat malzemeleri departmanından Prf Dr.Bekir PEKMEZCİ tarafından birçok testlere tabi tutulmuş ve onay belgeleri tarafımıza verilmişti..

Aynı yıl Eren TALU Antalya’da Adam@Eve otelin yapımına başlamış proje sahibi KAYI GROUP grassıdıng çim mantolama malzememizi uygulatmaya karar vermişti. Kış aylarında başladığımız projeyi sezona yetiştirmek için çok büyük çaba harcadık. O zor günlerde 80 işçimizle 25 bin m2 olan bu cephelere saldırırken hava şartları ve birçok handikaplada uğraştık. Çok yorulduk ve çok yıpranmıştık. Bir ara ümitsizliğe kapıldığım bir dönemde İbrahim Bey Antalya’ya projenin akıbetine bakmaya geldiğinde beni biraz yorgun görünce bu ürüne 3 kişi inandık. Sen, ben ve Eren onun için bu projeyi bitirmemiz ve başarılı olmamız lazım.

Bu üçümüzün onuru!

Bu üçümüzün onuru! Çözüm ortaklığı bugünlerde çok konuşulan bir kelime ama bunun en iyi örneği galiba şirketimiz Grassızolasyon ve Nurteks A.Ş arasındaki oniki yıldan beri süre gelen oyum. Bu yazımda aklıma gelen o günlerde bizlere destek olan bir isimde Sayın Kenan IŞIK’ tı. Bizler için stüdyoya girmiş seslendirme ve müzik seçimlerini yapmıştı.

Proje lansmanı için o yıllarda ilk defa havadan görüntüleme videosunu da FLYCAN firması çekip birlikte bir tanıtım filmi bile hazırlamıştık. 2014 yılında Adam@Eve oteli STONE GROUP’a satıldı. Yönetim kurulu başkanı Sayın Ramazan TAŞ villa inşaatlarında‘da bizleri tercih etti. Teraslarda grassmembran cephelerde Grassıdıng uyguladık. Projeyi kardeşim Fevzi Cengiz ÇAVUŞOĞLU Çim Dünyası adına yürüttü.

Bugün dünyanın en büyük çim cephe unvanı Adam@Eve otelinde. Guines rekorlar kitabının aday listesinde. Teşekkürler bize inanan ve bizimle yürüyen çalışma arkadaşlarımıza mimar ve işçi meslektaşlarımıza….

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.