reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Cengiz Nalbant : “ Turizmde Kalite İçin En Kilit Nokta İnsandır”

Son Güncelleme :

06 Mart 2020 - 17:05

Cengiz Nalbant : “ Turizmde Kalite İçin En Kilit Nokta İnsandır”

Cengiz Nalbant : “ Turizmde Kalite İçin En Kilit Nokta İnsandır”

Son yıllarda ülkemizde turizm gelirleri ve buna paralel olarak, kalite, tercih edilirlik, özellikle hizmet ve müşteri memnuniyeti faaliyetlerinde yapılan girişimler olumlu yönde ilerlemektedir. Uzun vadede turizmde yüksek verimliliğe ulaşmada önemli unsurlar arasında, yüksek potansiyele sahip iyi insanların bulunduğu ekipleri oluşturmaktan geçmektedir. İyi eleman, disiplinli ve üretken elemandır. Disiplinli insanlar kurallara ve standartlara saygı gösterir, tüm müşterilerle doğru iletişim kurabilirler. Turizm hizmet sektöründe kalite için gözlem, analiz, kilit noktayı saptama, fikir geliştirme ve bunları işi daha iyiye götürecek şekilde uygulamaya koyma yetileri gerektirir. Bunu başarabilen insanlar her işletmede ve her pozisyonda iyi hizmet vererek çalışabileceklerdir. Yani her zaman işlerini keyifle yapacaktır. Unutulmamalıdır ki ; “Turizmde Kalite İçin En Kilit nokta İnsandır”

Yazar ve İş İnsanı : Cengiz Nalbant

Herkesin Çabasına İhtiyaç Var

Performansını incelemek amacıyla bir otele ziyarete gittiğinizde çalışan personellerin gözlerindeki güler yüze, parlaklığa pozitif enerji ve motivasyona, ne derece düzenli olduğuna bakın. İnsanların yüzlerine yansıyan güler yüz ve gözlerindeki ışıltılı enerji verdikleri hizmete dair iyi bir disiplin ve eğitim aldıklarının göstergedir. Turizmde özellikle bu göstergeler hizmet sektörünün performansına dair belgelerden daha önemlidir. İyi bir turizm geliştirebilmek için bu sektördeki herkesin çabasına ihtiyaç vardır.

Eni İyi Yöneticiler Tüm Departmanda Çalışanlardır

Hizmet kalitesi, ürün kalitesi, müşteri memnuniyetini daha da geliştirmek ve gelişebilmek için denetim altına alınması gereken çok sayıda değişken vardır. Turizm bilimlerinin yasalarına uymazsanız, fazladan tek bir hizmeti bile üretip geliştiremezsiniz. Aynı şekilde, insan bilimlerini görmezden gelirseniz işletmeyi ve çalışanlarını yönetemezsiniz. Özellikle turizm sektöründe en iyi üst düzey yöneticiler, çok sayıda departmanda çalışma deneyimi kazanmış olanlardır, bireysel verimin nasıl artırılacağı konusunda her zaman bir sezgi geliştirmişlerdir.

Bireysel kalitenin Arttırılması Şart

Gelecekteki turizm işletmelerinin işletilme tarzı, turizmde diğer ülkelerin faaliyetlerinin yakından takip edilerek hizmet sektörüne yönelik yeni yaklaşımların birleşimi olacak. Ve daha çok bireysel hizmet kalitesinin artırılması ile yeni dünya düzeninde turizm kalitesinin her geçen gün artırılarak müşteri memnuniyetinin maksimum seviyelere çıkarılmasına yönelik çalışmaların takibi ve deneyimlerin analizlerine  dayanacaktır. Performansların her daim ölçülebilir gerçek değerlerle yürütülmesine önem verilmesi kaçınılmazdır.

Kendi Sistemini Geliştir

Turizmde, hizmet sektöründe işletme kendi çalışma sistemini her zaman geliştirmesi, oturmuş bir sistemi uygulamaya koymaktan daha keyiflidir. Hazır bir sistemi uygulamaları istendiğinde insanların motivasyonun bozulması olağandır. Bu kendi üretkenliklerinin azalmasına ve kendilerini geliştirme yeteneklerini artıma şanslarının yok olmasına yol açabilir. Kendi çalışma sistemimizi kendimiz oluşturmaya başladığımız zaman başka sistemleri değerlendirme yeteneğimizi de gelişir. Böylece de başka sistemlerin olumlu yönlerini kolayca alıp uygulayabiliriz. Bu açıdan önemli yönetim sistemlerini uygulamaya koymadan önce, eğitimli, disiplinli ve hizmete dayalı elemanların geliştirilmesi gerekir. Kusursuz bir turizm işletmesinin temelinde, niyet ve düşünme ile gelişmiş, üretkenlik ve disiplin bulunan hedefleri belirli kadrolar olduğu görülür.

Ülkemizde önemli bir statüye girmiş bulunan turizm hizmet ve faaliyetlerinde, insan faktörünün önemli ölçüde ne denli değerli olduğu kesinlikle göz ardı edilmeden çalışanların hizmet kalitesinin ve üst seviye çalışma sistemlerinin geliştirilmesinde eğitimlerin yenilenerek artırılması, takım çalışmalarının hızlandırılması, çalışanın hizmet verdiği işletmeye bağlılıklarının oluşturulması, müşteri memnuniyetinin maksimum seviyelerde oluşturulmasını sağlamak için öncelikle çalışanların birbirlerine ilginin artırılması ile geliştirilmesini sağlamak, sektörde işletmeci ve üst düzey yöneticilerin öncelikli olarak turizm alanında gelişen ve geliştirilen yenilikçi eğitimleri almalarında öncü olmalarını sağlamak ve kademeli olarak bu eğitimlerin aşağıya doğru sağlanarak, çalışma yaşamına değer verme bütünleşme kavramlarının en ince detaylarına kadar departmanlar arasında değer verme ve hassasiyetin artırılması, özellikle hizmet sektörü olan turizmde merak, deneyimlere ve tecrübeye değer verme, liyakat ve deneyimlerin her şekilde analizlerinin yapılarak terfi sisteminin hayata geçirilerek değer verme ve ödüllendirme sisteminin çalışanlar arasında rekabetin artırılması kaçınılmaz hale getirilmesini sağlamanın ne derece önemli olduğu göz ardı edilmemelidir. Sonuç olarak; turizmin ana unsurları arasında insan faktörünün ne derece önemli olduğu yapılan araştırmalarda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur haline gelmiştir.

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.