Cengiz Yıldırım: Ege Bölgesi İçin En Büyük Problem Antalya

Sektörel Haberler 26 Şubat, 17:00'de eklendi

Cengiz Yıldırım: Ege Bölgesi İçin En Büyük Problem Antalya

Kefaluka Resort Hotel Genel Müdürü Cengiz Yıldırım “ Ege Bölgesi İçin En Büyük Problem Antalya” diyerek Ege bölgesindeki turizmi değerlendirdi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Balıkesir Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun oldum. Uzun yıllardan beri Bodrum’da yaşamaktayım.

Yeni nesilin turizme karşı olan ilgisini anlatabilir misiniz?

Turizmcilik mesleği bizim başladığımız yıllara göre şu an çok farklı bir boyut kazandı. Rakamlar arttı. Türkiye şu an oldukça pahalı bir ülke konumuna geldi. Turizm sektörü işsizlik ile karşı karşıya. Gençlerimize tavsiyem; iyi bir eğitim alıp başarılı bir otelde çalışmaları yönünde olacaktır. Turizmcilik mesleği oldukça eğlenceli bir meslektir. Herkesin eğlenmeye geldiği yerde çalışıyorsunuz ve yaşıyorsunuz. İnsanlarıise eğlendirmek zordur. Mesleğiniz gereği özel hayatınız kalmayabiliyor.  Turizm, fedakârlık gerektiren bir meslektir.

Yöneticilerin çalışanlarına karşı tutumu nasıl olmalı?

İş yerinde yönetici oldukça önem taşır. Yönetici, insanın karakterini çözmeli,doğru insanı bulmalı ve sonra tesisini o insana emanet etmelidir. Günümüzde yatırımcılar ve yatırımcıların aile bireyleri yöneticilere hem yetki vermek istemiyor hem de hesap sormak istiyor. Bir genel müdüre yüzde 100 yetki verirseniz, ancak o zaman hesap sorabilirsiniz.  Bir genel müdüre yüzde 98 sorumluluk verirseniz, o insana hesap sorma hakkına sahip olmazsınız. Artık sektör profesyonel yöneticilere değer verilmeli. Bunu da ancak tüm yetkileri profesyonellere bırakarak yapabilirler. Ayrıca önemli bir diğer konu da yatırımcı profesyonelle yetki vermez ise ciddi ekonomik kayıplar yaşayabileceğini unutmamalıdır.

2020 yılında Bodrum’u nasıl bir turizm sezonu bekliyor?

Antalya ile mukayese edildiğinde Bodrum’da yaşayan insanlar mütevazi sezonla mutlu olmaktalar. Bodrum’un maliyetleri oldukça yüksek. Otel enflasyonlarına bakıldığında yüzde 35 oranında yükselişler var.Bu yükselişler karşısında biz ise bir anda otel fiyatlarına yüzde 35 zam yapmamız imkansız. İmar planı için bir şey yapamamaktayız. Hafriyatımız yüksek. Kendi suyumuzu kendimiz taşıyoruz. Kanalizasyonlara pis suyu bırakmak için arıtmamız var. Arıtmamızın maliyetleri de oldukça yüksek. Bodrum’da turizmden para kazanmak oldukça zor.

Ege Bölgesi İçin En Büyük Problem: Antalya!

Ege Bölgesi için en büyük problem: Antalya! Antalya, yatak sayısını artırdığı sürece Ege Bölgesi’nin turizmde başarılı olması mümkün değil. Antalya 700 odanın 200’ünü çok ucuza verip geri kalan odaları pahalıya kiralayabilir. Bodrum’da otellerdeki yatak sayısı 250 – 400 civarında.

Son dönemlerde Bodrum’da açılan güçlü markalar Bodrum’a nasıl bir katkı sağlıyor?

Titanic Deluxe Bodrum Hotel’in bölgemize çok ciddi bir katkısı oldu. Ancak diğer markaların Bodrum’a herhangi bir katkısı olmadı. Bodrum’aher yıl gelen misafir sayısındaki artış yüzde 5 artış yaşıyoruz. Ancak her yıl gereksizce Bodrum’da yatak sayısını ve fiyatları artırıyorlar. Ülkemize gelen misafirlerin profilleri belli. Bodrum’a gelen misafirler ucuz fiyattan en iyi oteli tercih ediyor.

 

Yüksek fiyatlı oteller olarak bu hakkında neler yapıyorsunuz?

Her yıl büyük ya da küçük yatırımlar yaparak dinamik kalmaya çalışıyoruz. Kefaluka Resort Hotel’de genel müdürlük görevine başladığım andan itibaren birçok değişiklik gerçekleştirdim. Kefaluka olarak kendimizi geliştirmek zorundayız. Oda kalitemiz ve diğer sosyal imkanlarımız Antalya’nın imkanları gibi geniş değil. Bodrum’un kendine has bir sihri var. Antalya’dan gelen misafirlerimiz Antalya’nın çok lüks olduğunu ancak Bodrum otellerindeki manzarayı yakalayamadıklarını da söylüyorlar.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Anonym B. 12 Mart 2020

Kendini bukadar seven bir Genel Müdüre gercekten hic rastlamadim. Bodruma diger markalarin katkisi olmadi mi? Saka mi bu? Bence siz kendi oteliniz de önce bi katki saglayin ondan sonra konusun isterseniz. Ayrica müsterilerle konusmasini dahi bilmeyen malesef uslubuna dikkat etmeyen bir „yöneticisiniz“. Lütfen isinize odaklanin sayin Cengiz Yildirim, yetki oranini da sonra konusuruz…