DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜNDE KAYBOLMAK MI? İMKANSIZ

Sektörel Haberler 13 Ekim, 11:29'de eklendi

Dünyanın en büyüğünde kaybolmak mı? İMKANSIZ

İstanbul Havalimanı yenilikleri ve kolaylıkları da beraberinde getirecek. Haydi hep birlikte bakalım, detaylara…

Şehir trafiğinden alınan verilerle yolcuların evlerinin kapısından uçağa biniş kapılarına kadar tüm deneyimleri planlanıp  zaman yönetimi yapılacak. Bu ek olarak mobil işaret, yüz ve ses tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilecek makinelerin, check-in ya da bagaj teslim noktalarında kullanımı İstanbul Yeni Havalimanı’nda da mümkün hale gelecek.

3 kat daha fazla pasaport kabini

Yeni havalimanının tüm fazları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesini aşacağı belirtiliyor. Bu yüzden tüm göstergeler müthiş bir şekilde yapılmış. Yeni havalimanında yolcuların yüzde 90’ından fazlasının körükten uçağa binebilecek bir sistem oluşturulacak. Bunun da alt yapısının hazır konumda.  47 körüğe sahip Atatürk Havalimanı’nın üç katı kapasiteye sahip. 143 körük bulunduğunu söyleyelim. Ayrıca termalin 7 farklı ana kapısı mevcut. Pasaport kontrol nokta sayısı da Atatürk Havalimanına göre 3 kat fazla.

Saatte 30 bin bagaj işletme kabiliyeti

Yeni hava limanında saatte 30 bin bagaj işleme kabiliyeti olan 42 km uzunluğundaki bagaj sistemi var. 13 check-in adasından toplanacak bagajlar uçaklara ve yolculara hızlı bir şekilde ulaştırılacak. Yolculara zevk, ihtiyaç ve gelir düzeyine uygun kişisel olanaklar ve teklifler sunularak anlık olarak bu veriler iletilecek. Bu koskocaman havalimanında bagajların kaybolması da çok nadir vakalardan bir tanesi halini alacak.  Çünkü bagajlar özel  tepsi içinde taşınacak. Bu tepsilerdeki kodlarla bagajlar eşleşecek.

İlk etapta günde 5 iniş ve kalkış

29 Ekim’de açılacak olan havalimanı gerçek anlamda Aralık ayında hava trafiğine başlayacak. İlk etepta günde sadece 5 noktaya uçuş gerçekleşecek.  Bunlar, THY iç hatlarda, Ankara, İzmir ve Antalya’ya karşılıklı birer uçuş şeklinde. Dış hatlarda ise Kuzey Kıbrıs Ercan ve Bakü (Gazete Vatan)

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.