DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ŞEHİRLERİ LİSTESİNDE TÜRKİYE’DEN BİR TEK O ŞEHİR YER ALDI

Sektörel Haberler 16 Ekim, 11:55'de eklendi

DÜNYANIN GÜÇLÜ ŞEHİRLERİ LİSTESİNDE TÜRKİYE’DEN BİR TEK O ŞEHİR YER ALDI

Dünyanın en güçlü şehirleri açıklandı. Dünyanın en güçlü şehirleri arasında Türkiye’den listeye tek bir şehir olarak İstanbul yer aldı.

Her yıl düzenli olarak hazırlanan Küresel Güçlü Şehir Endeksi‘nin 2017 yılı verileri açıklandı. Listede Türkiye’den sadece İstanbul’un yer alması dikkat çekti. Ajans Press, dünyanın en güçlü şehirlerini konu alan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Mori Memorial Vakfı verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Küresel Güçlü Şehir Endeksi sıralamasına Türkiye’den sadece İstanbul olduğu dikkat çekti. Böylelikle İstanbul’un geçen yıl ki puan oranı 926,2 olarak saptandı.  2016 yılında ise bu rakamın 959,4 olduğu dikkatlerden kaçmadı. Verilerin ise şehirlerin ekonomiden, yaşam standartlarına kadar birçok farklı unsurun ele alınmasıyla oluşturulduğu gözlendi.

Araştırmada 44 şehir yer aldı. Listenin en başına ise 1560,1 oranla Londra bulunduğu dikkatleri çekti.  Londra’yı da ikinci sıradan New York takip etti.  Araştırmada Newyork  1386,3 puan aldı.  Üçüncü sırada ise 1354,7 oranla Tokyo’nun oturduğu belirlendi. Dünyanın en güçlü şehirleri listesinin son sırasına 593 oranla Johannesburg yerleştiği gözlendi.

Medya incelemesinde konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de saptandı.   2017-2018 yılları arasında gerçekleştirilen incelemede, İstanbul’la alakalı bir milyona yakın haber çıkışı olduğu bildirildi.  Medyaya yansıyan haber başlıkları olay kronolojisine göre incelendiğinde şu şekilde olduğu belirtildi. Turizm, ulaşım, mülteci ve pahalılık gibi unsurların haberler içerisinde en çok konuşulan başlıklar olduğu bildirildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.