En Fazla ABD Vatandaşları Seyahat Ediyor!

Sektörel Haberler 23 Temmuz, 09:45'de eklendi

En Fazla ABD Vatandaşları Seyahat Ediyor!

Mastercard “Dünyanın Küresel Destinasyon Şehirleri ve Turist Çıkış Noktaları” araştırmasını açıkladı.

ABD

Ruslar dünyada en çok seyahat edenler listesinde ilk 10’a girdi. Rusya’dan yurt dışına giden turistlerin ilk tercihi ise Antalya. 2018 verilerine dayanan araştırmaya göre, dünyada vatandaşları en fazla seyahat eden ülkeler listesinde ABD ilk sırada yer alıyor. Çin, Almanya, İngiltere, Fransa, Güney Kore, Japonya ve Kanada sıralamayı takip ediyor.  Ardından Rusya 9’uncu sırada yer alıyor. 10’uncu sırada ise Tayvan var.

İlk 10 sıradaki ülkeler, dünyadaki turizm hareketinin yüzde 49,1’ine denk geliyor.

Rusya vatandaşı turistlerin ikinci sırada tercihi Pattaya (Tayland) ve üçünсü sırada Phuket (Tayland) yer alıyor.

Araştırmaya göre, Rusya ve diğer BDT ülkelerinden 40 milyon kişi yurt dışına çıktı.

Küresel olarak turistler 2018’de 8,8 trilyon dolar büyüklüğünde bir sektör oluşturdu. 3019 milyon kişi de sektörden gelir sağladı.

Önde gelen üç ülke vatandaşlarının gözde destinasyonları da şu şekilde:

ABD:  Cancun Meksika, Toronto Kanada, Londra İngiltere

Çin: Bangkok Tayland, Seoul Güney Kore, Tokyo Japonya

Almanya: Palma de Mallorca İspanya, Bolzano İtalya, Tirol Avusturya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyanın En Az Nüfuslu 10 Ülkesi

Dünyanın En Az Nüfuslu 10 Ülkesi

İstanbul’un nüfusu bile 15 milyonken dünya üzerinde nüfusu 100 bine yaklaşmayan birçok ülke mevcut.

Pek bilinmeyen bu ülkeleri biletall blog sizler için araştırdı ve bir araya getirdi. Hadi Başlayalım!

Nauru

İlk sırada Nauru bulunmakta. Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunuyor.  Nüfusu ise 10 bin. Huzurlu ve doğal ortamıyla dikkat çekse de Nauru’nun turistik bir yer olduğu söylenemez. Ulaşım sıkıntısı bu konuda büyük bir etken.

Montserrat

Nüfusu 4000 ile 6000 arasında değişen Montserrat İkinci sırada yer alıyor. Nüfusun değişmesinin nedeni ise çevrede bulunan volkanlar. Türkçe’de Sarp Dağ anlamına gelen Montserrat’ı 1492 yılında Kristof Kolomb keşfetmiş.

Saint Helena

Sıradaki ülkemiz Saint Helena. Atlas Okyanusu’nun güneyinde bulunan bu volkanik tabanlı ada Birleşik Krallık’a bağlıdır. 1502 yılında ilk kez denizciler tarafından keşfedilmiş ve hiçbir yaşam izine rastlanmamış. En son 2008’de yapılan seçime göre nüfusu 4255’tir. Yüzyıllar boyunca denizciler için büyük önem taşıyan bu ada sürgün amacıyla da kullanılıyordu. Adaya sürgün edilen kişilerden en ünlüsü ise Napolyon’dur.

Falkland Adaları

Güney Atlas Okyanusu’nda Patagonya’nın 480 km doğusunda bulunuyor. Falkland takımadaları 776 küçük adadan oluşuyor. İçişlerinde serbest olsa da dışişlerinde ve savunmada Birleşik Krallık’a bağlı. Nüfusu 2012’de yapılan tahmine göre 2932. Halk koyunculuk ve balık avcılığı ile uğraşıyor. İlk kez 1600 yılı civarlarında Hollanda asıllı Sebald de Weert tarafında keşfedildiği söyleniyor.

Niue

Güney Pasifik’te bulunuyor ve adalardan oluşuyor. Dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden bir diğeri. Sahip olduğu doğal ortamıyla dikkat çeken Niue’ye ulaşım oldukça zor. Fakat Yeni Zelanda ya da Avustralya üzerinden aktarma yapmak mümkün. 2016’da yapılan tahminlere göre nüfusu 1624. 18. yüzyılın üçüncü çeyreğinde James Cook tarafından keşfedilmiş.

Tokelau

Sadece 1411 kişilik nüfusa sahip. Büyük Okyanus’ta Yeni Zellanda’ya bağımlı bir ada ülkesidir. 1948’de kurulan bu ülke Monarşi sistemiyle yönetilmektedir.

Vatikan

Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan’ın ülke mi yoksa şehir mi olduğu konusunda birçok farklı fikir mevcut. Çünkü Vatikan aslında İtalya’nın Roma şehrinde bulunuyor. Nüfusu ise 500 civarındadır. Bu rakam turistler hesaba katıldığında 1500’ü bulmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.