reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Erkan Yağcı: “ Talebi İyi Yönetmeliyiz”

Son Güncelleme :

06 Mart 2020 - 16:40

Erkan Yağcı: “ Talebi İyi Yönetmeliyiz”

Erkan Yağcı: “ Talebi İyi Yönetmeliyiz”

AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, “Talebi iyi yönetmeliyiz” diyerek GM Turizm ve Yönetim Dergisi okurları için 2020 yılını ve Türk turizmini değerlendirdi. Yatırımcı kimliği ile de misafir memnuniyetinin öneminin altını çizdi.

Erkan Yağcı

2020 yılına dair görüşlerinizi alabilir miyiz?

Antalya, 2019 yılında 16 milyon turist ağırladı. Bu geçen yıla oranla yüzde 17’lik bir artış kaydedildi.

Antalya’da otellerimiz ve alt yapılarımız iyi durumda. Antalya turizmde başarı hikayesi yazmış bir şehir. Gelecekten umutluyuz. Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen ve Türk Turizmi olarak artık krizlere alıştık. Tüm zorlukların üstesinden gelip tekrar ayağa kalkmayı başardık. Bu da bize gurur ve onur veriyor. Antalya’nın da en güçlü yanı turizme olan inanışıdır.

Bizim için önemli olan 20 milyon turist rakamlarına ulaşmak. Bunu gerçekleştirirken de her zaman övündüğümüz bir unsur var. “Misafir memnuniyeti ve kalitemiz.” Bu özelliğimizi hiçbir zaman unutmamalıyız. Biz bugüne kadar gösterdiğimiz başarıyı aynı şekilde devam ettirirsek ve insan kaynağımıza da gerekli önemi verirsek 2020 ve sonrası içinde bu özelliklerimizi de sürdürürsek Antalya’nın dünyada ve Türkiye’de tekrardan başarı hikayesi olacaktır.

Sürdürülebilirlik Kilit Nokta

Destinasyon yönetimi ve markalaşma birbiriyle bağlantılı konular. Markalaşmada mevcut destinasyon yönetimleri sizce yeterli mi?

Markalaşma ve tanıtım bir süreç bazen tamam dediğiniz zamanda gerekenleri sürdüremediğiniz zaman tekrar başa dönersiniz. “ Bunu tanıttım bitti” diye bir durum söz konusu değil.” Tanıtımı sürekli yapmak gerekiyor. Markalaşmada da aynı şekilde ilerliyor. Marka olduktan sonra o markanın değerini korumakta çok önemli bir unsur. Bu noktada sürdürülebilirlik kilit nokta. Türkiye için konuşacak olursak; Türkiye bir turizm ülkesi. Her zaman marka değerini korumalı. Antalya bir marka oldu. Bunu çok daha ileri düzeye taşımalıyız. Bu markalaşmayı tüm Türkiye geneline yaymamız gerekiyor.

Talebi Canlı ve Diri Tutmalıyız

Bir demecinizde “gelir anlamında eksiklerimiz var” dediniz, 2020 yılında gelirlerde bir artış bekliyor musunuz?

Gelirlerde mutlaka bir artış olacaktır. Talebimiz artığı sürece gelirimizde artacaktır. Hepimizin bildiği gibi bölgemizde yaşanan  gelişmelerden dolayı, gelirimiz 2014 ve sonrasında düştü. Biz AKTOB olarak otelcilerimize şu mesajı veriyoruz: “ Talebi iyi yönetmek gerekiyor ve talep olduğu sürece fiyatlarımızı buna göre şekillendirmeliyiz”

Fiyatlarda değişimler, aksiyon verenler de olur? Bu konudaki görüşleriniz nedir?

İşletmeden işletmeye fiyat politikaları değişim gösteriyor. Bazı stratejilerde hatalarda olabiliyor. Ama geneli konuştuğumuzda; gelir artış oranımız, turist sayımızın artış oranından daha yüksek olmalı.” bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Bu 2020 yılında olmayabilir, ama sonrası için olacaktır. Bizim 2023 yılındaki hedefimiz 75 milyon turist. Biz bu rakamları yakaladıktan sonra geliri artırma noktasına ulaşacağız. Yani gelirimizi artırma noktasında daha hızlı hareket edebileceğiz. Öncelikle talebi canlı ve diri tutmalıyız.

2020 Yılı Test Yılı Olacak

2020 Avrupa pazarını değerlendirir misiniz? Ne kadar artış yaşanır?

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda en önemli pazar Avrupa pazarı. Hem turist sayısındaki artışı hem de gelir anlamındaki artışı doğrudan etkileyecek Pazar, Avrupa Pazarı olacak.

Şunu unutmamak lazım Thomas Cook’un iflası 2019 yılının en önemli olaylarında biriydi. 2019 yılında yaşanan iflaslar ve bunun pazara etkisinin test yılı 2020 yılı olacak dolayısıyla Hem Thomas Cook’un açığının kapanması hem de pazarın büyümesi gereken bir yıl olması gerek. Bu açıdan önemli 2020 yılı.

Turizmin Evrensel Kuralı “ Misafir Memnuniyeti ”

Erkan Bey siz Aynı zamanda bir yatırımcısınız.  Yeni yatırımlarımız olacak mı? Kıbrıs’ta bir oteliniz var, Antalya’da bir oteliniz, yeni oteller eklenecek mi bünyenize bu konulardaki planlarınız nedir?

Biz turizme inanan bir grubuz. Turizm için önemli noktalar her ülkede aynı; misafiri memnun edeceksiniz. Tatilinden ve otelinden memnun kalacak tatilci bu evrensel bir kural turizmde. Biz Antalya’da sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyimlerimizi gittiğimiz destinasyonlarda da uyguluyoruz. Kıbrıs’ta da bunu uyguluyoruz. Concorde Hotels olarak misafir memnuniyetine inanmış, misafir memnuniyetini her şeyin üzerinde tutan ve kaliteden ödün vermeyen bir otel grubuyuz. Bu çerçevede biz değerlendiriyoruz. Turizmin evrensel kuralı misafir memnuniyeti.

Türk turizmi çeşitlendirmek için neler yapmalı?

Bu noktada iki unsur var. Pazar çeşitliliğini ve ürün çeşitliliğini artırmamız gerekiyor. Türkiye 75 milyon Turist için bunu ülkeye yaymak gerek. Sadece Antalya ile bu hedefe ulaşmak mümkün değil. İstanbul ve Antalya’nın dışına çıkarak Anadolumuzdaki tüm bölgeler destinasyon olmalı. Her bölgenin turizm ürünü ve Turist sayısı da farklı olacak.

Turizmi hareketlendirmek için hangi adımlar atılmalı?

Aslına bakarsak;  turizm hareketli. Bu noktada en önemli konu turizme inanmak ve turizmin bir devlet politikası olması. Turizm ve Kamu sektörünün beraber çalışmasıdır. Şuan ki durumda da bu üçünü de gerçekleştirmiş durumdayız. Bunu uygulama aşamasındayız. Bu bir süreç 2023’e hedeflerimizden ödün vermeden ilerlememiz gerekiyor.

– GM Dergisi Özel Haberidir.

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.