We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Hedef Türk Mutfağının Değerini Ortaya Çıkarmak

Hedef Türk Mutfağının Değerini Ortaya Çıkarmak

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Hedef Türk Mutfağının Değerini Ortaya Çıkarmak

Çorbalar, et yemekleri, tatlılarıyla ilgi çeken Türk mutfağının, dünyada hak ettiği yerde olmadığını ifade eden İstanbul Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İlkay Gök, Türk mutfağını birinci lige çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

Turistler Türk Mutfağını Bilmiyor

Seyahat edilen yerlerin, doğal güzelliklerinin yanı sıra o yere ait yemek kültürü de turizm için önem taşıyor. Türkiye’ye gelen turistlerin Türk mutfağını tanıması gerektiğine dikkat çeken Gök, “İstanbul gastronominin lokomotifi ancak restoranların çoğunda Türk mutfağı yok. Mutfağımıza ait ürünleri turistler tadamıyor. Bu yüzden tanıtım da yapamıyoruz” dedi.

Yerel Ürünler Yanlış Tanıtılıyor

Gök, gastronomi uzmanı olarak bilinen kişilerin dahi, Türk mutfağındaki yerel ürünleri yanlış tanıttıklarını ifade etti.

“Anadolu topraklarındaki ürünlere sahip çıkmak istiyorsak, doğru bilmek zorundayız” dedi.

Türk Mutfağının Elçilerini Yetiştiriyoruz

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Baydur ise, Gastronomi Bölümü’nde teorik derslerin dışında uygulamalı derslerin ağırlıkta olduğunu ve öğrencilerinin mezun olup şu anda birçok vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak hizmet ettiğini vurguladı.

“Dünyadaki  köklü mutfaklardan biri olmamıza rağmen geri de kaldığımızı hissediyoruz. Bu yarışta biz de varız ve Türk mutfağını hak ettiği yere getirmek istiyoruz .” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gençlerin Yeni Gözde Mesleği “Gastronomi”

Gençlerin Yeni Gözde Mesleği “Gastronomi”

Yüksek Öğretim Kurumu “2019 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nu yayımladı. Buna göre, farklı bölümler arasında “gastronomi” yüzde 62’lik kontenjan artışıyla zirvede yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz