Gençlerin Yeni Gözde Mesleği “Gastronomi”

Güncel 25 Haziran, 09:00'de eklendi

Gençlerin Yeni Gözde Mesleği “Gastronomi”

Yüksek Öğretim Kurumu “2019 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nu yayımladı. Buna göre, farklı bölümler arasında “gastronomi” yüzde 62’lik kontenjan artışıyla zirvede yer aldı.

gastronomi

Hürriyet’ten Önder Öndeş, bilgi amaçlı yayımlanan 2019 Kontenjan Kılavuzu’nda ilan edilen kontenjanlarla 2018’i kıyasladı.

gastronomi

Mutfağa Ve Rehberliğe İlgi Artıyor

En çok kontenjan artışı yüzde 62’yle gastronomi ve mutfak sanatlarında oldu.

Onu yüzde 42’yle turizm rehberliği ve yüzde 38’le İngilizce mütercim tercümanlık takip etti.

İngiliz dili ve edebiyatındaysa yüzde 12. sayısal puan türünde öne çıkan bölümler arasında yer alan bilgisayar mühendisliğinde koltuk sayısı yüzde 11 yükseldi.

gastronomi

Arkeoloji Daraldı

En fazla kontenjan kaybı yüzde 53 ile arkeolojide görüldü. İşletme ve iktisat da yüzde 30 civarında daralarak, en çok kaybeden bölümler arasında yer aldı. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde de yaklaşık yüzde 25’e varan azalma var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesleki Eğitimde İlk Hedef Turizm Sektörü

Mesleki Eğitimde İlk Hedef Turizm Sektörü

MEB, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı. Amaç, mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek.

Protokol Yürütme Kurulu Toplantısı, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Toplantıda, Trabzon’da mesleki eğitimde öncelikli hedef sektör turizm seçildi. İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Yiyecek İçecek Hizmetleri sınavla öğrenci alacak.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, bu alanda mutfak, pastacılık ve servis hizmetleri dallarında eğitim verildiğini vurguladı. “Trabzon’un nitelikli elemana ihtiyaç duyan sektörlerinden en önemlisi turizm. Bu sebeple okulumuzda öncelikli alan olarak Yiyecek İçecek Hizmetlerini belirledik. Bu alandaki bölümlere artık sınavla öğrenci alacağız. Amacımız bu okulda verilecek eğitimlerle birlikte öğrencilerimizin Trabzon turizmini ileriye taşıması. Zamanla diğer alanlarla ilgili de çalışmalar da yapacağız” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.