HOTED Koronavirüs Seminerini Gerçekleştirdi

Sektörel Haberler 17 Mart, 12:00'de eklendi

HOTED Koronavirüs Seminerini Gerçekleştirdi

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) ‘Virüslerle mücadele ve korunma yöntemleri’ konulu yüz elli beşinci eğitim seminerini gerçekleştirdi. Gardenia Hotel’in ev sahipliğinde yapılan etkinliğe, çok sayıda HOTED üyeleri katılım gösterdi.

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği HOTED ’in Kurucusu, Onursal Başkanı, Başdanışmanı Executive Hk Müdürü – Hakan Halit Yeni


Turizm Emekçileri Zor Durumdalar

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği HOTED ’in Kurucusu, Onursal Başkanı, Başdanışmanı Executive Hk Müdürü Hakan Halit Yeni, seminer öncesi konuşma gerçekleştirdi. Yeni, turizm çalışanlarının zor durumda kaldıklarını ifade etti.

Yeni; ‘’ Beş ay çalışıp yedi ay çalışmayan turizm emekçileri, içinde bulunduğumuz küresel vaka nedeniyle son derece zor duruma düşmüştür. Eleman alımlarının ertelenmesi, durdurulması, zaten zor durumda olan kış aylarını zar zor geçirip, yaza borçla giren, bacasız sanayi olarak adlandırdığımız sektör çalışanlarına sahip çıkılması gerekiyor. Devletimizin yetkilileri işletmecilerimizle oturup, bu duruma ivedilikle bir çözüm üretmeleri, formül bulmaları gerekiyor. Devletimiz turizmcisine, turizmcilerimizde çalışanlara yönelik acil bir eylem planı oluşturup gereğini yapmalıdırlar” dedi.

Turizm Sektörüne Ve Emekçilerine İhtiyacımız Var

Yeni; “Bu ülkede her zaman krizlerden en büyük zararı turizm sektörü görmektedir. İşletmecilerimiz kapılarına kilit vursalar en fazla sermayelerini dondurmuş olurlar. Ancak unutulmamalıdır ki ülke ekonomisinin ana direklerinden biri olan turizm sektörüne ve emekçilerine, her zaman ihtiyacımız var. Onları yaşatmak zorundayız, emekçileri sektöre küstürmemeliyiz.
Kimse beni yanlış anlamasın. Turizmcilerimiz her şey yolunda gidip kar ettikleri zaman emekçilerini üç beş ay fazlamı çalıştırıyorlar, yada iki üç aylık fazla maaş mı veriyorlar? Böyle zamanlarda sektör çalışanlarına sahip çıkmayacağız da ne zaman sahip çıkacağız? Hepimiz biliyoruz ki, en kısa zamanda bu vaka da atlatılacaktır. Bu küresel sorunla ilgili devletimiz, sağlık bakanlığımız en üst seviyeden gereğini yapıyor ve alınması gereken tüm önlemleri alıyor. Bu anlamda sağlık bakanlığımıza teşekkür ediyor ve samimiyetle kutluyoruz” dedi.

“Sektör Normale Döndüğünde Ki Dönecek, Bu İnsanlara İhtiyaç Duymayacak Mıyız?’’


Yeni Şöyle Devam Etti : “Nedir Bu Panik! Acilen Eleman Alımları Durduruluyor, Hatta Birçok İşletme Mevcut Kış Kadrolarını Ücretsiz İzne Yollama Hazırlığı Yapıyor Vs… Bir Paniktir Gidiyor. Sektörün Olmazsa Olmazı Garibana, Emekçilere, Bu Zor Günlerinde Bir İki Ay Sahip Çıksak Kıyamet Mi Kopar. Çok Değil, Daha Birkaç Ay Öncesi Kalifiye Elemanların Sektörden Kopmalarından Yakınıp, Eleman Sıkıntısından Bahsediyorduk. Sektör Normale Döndüğünde Ki Dönecek, Bu İnsanlara İhtiyaç Duymayacak Mıyız?’’

Bu Nasıl Bir Sorumsuzluk?

Yeni; “Öte yandan şuursuzca evlerimizi hijyen ve gıda deposuna çevirmenin, marketlere saldırmanın, gereğinden fazla alışveriş yapmanın, adeta yağmalamanın, fırsatçılara kendi ellerimizle kapı açmaktan ve pahalılığı arttırmaktan başka kimseye bir faydası olmaz. Ülkemizde savaş mı var, kıtlık mı var? Bu nasıl bir panik halidir, bu nasıl bir sorumsuzluktur. Bu tür davranışlar Ülkemize, milletimize ve özellikle gelir düzeyi düşük vatandaşlarımıza zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz. Herkesin bir an önce kendine gelip, vatandaş olmanın gerektirdiği sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerekiyor” dedi.

 

Fırsatçıların İhbar Edilmesi Gerekiyor

Yeni; “Eş-dost, amca-dayı veya tanıdık ilişkilerini bir yana bırakıp, halkın kanını emen durumdan vazife çıkarıp, fahiş fiyatlarla haksız kazanç elde edenleri, en üst seviyeden ve aralıksız olarak denetleyip, gereğini yapmaları şarttır. Halkımızın da duyarlı olup, alo 174 ihbar hattına, ya da bulunduğu şehirlerdeki ilgili birimlere bu vatan hainlerini, fırsatçıları ihbar etmeleri gerekiyor’’ dedi.

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.