İncomingte Çarkın Yönü Değişti

Sektörel Haberler 13 Mart, 11:21'de eklendi

Türk turizminde  Antalya özelinde ; “İncoming pazarı”ne durumda, incoming’in liderleri  kim, yeni gelişmeler neler? Merak edenler için kısa bir analizi sizlerle paylaşıyoruz.

incoming

Bu pazarda son yıllarda önemli gelişmelerin ve değişimlerin olduğu aşikar. Uzun yıllar boyunca bu pazarın lideri biliyorsunuz ki Almanya idi. Ama son yıllarda çarkın yönü değişti.   Almanya’nın tahtını Rusya aldı.

Yıllardır pazarın lideri olan Almanya’nın yerini hem ülke / pazar hem de firma olarak Rusya aldı. Antalya’ya en çok turist getiren Coral / Odeon iken listenin ilk 10’unundan 5’i Rusya ağırlıklı çalışan firmalar olduğu görülmekte.

Üstelik ikinci sıradaki Almanya ile farkı baya açmış görünüyor.

Benzer durumun firmalar bazında da gördüğümüzü söylemeliyiz.

Antalya incoming pazarında liderlik uzun yıllardan beri Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri ile çalışan tur operatörlerinin tekelinde bulunuyordu.

Şimdi ise incoming listesinde yukarılarda Rusya ile çalışan şirket isimlerini görüyoruz.

Peki, İncoming pazarında Rusya pazarında Lider Kim?

2018 yılı incoming pazarında Rusya ağırlıklı çalışan OTI Holding bünyesindeki Coral / Odeon lider olduğunu görmekteyiz. ANEX ise listenin üçüncü sırasında…

Anex’in 2018 yılı rakamları ise;  Antalya: 1.090.700  ve Türkiye, 1.271.200 kişi

2018’de Antalya’ya en çok turist getiren 10 firmanın 5’i Rusya ağırlıklı çalışan şirketler:

Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı

İşte Size Rus Pazarının “Z Raporu”

Evet, gündemimiz MITT Moskova Fuarı olduğu için Rusya.  Rus ağırlıklı bir turizm yapıyorsak eğer, onların işsizlik oranlarını, ekonomilerini, komşu ülkeleri ile ilişkilerini de yakından takip etmemiz şart.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.