Mustafa Erdoğan:”Sanat Lüks Değil, İhtiyaçtır”

Sektörel Haberler 3 Haziran, 17:38'de eklendi

Mustafa Erdoğan:” Sanat Lüks Değil, İhtiyaçtır”

GM Talks; dünkü programında Anadolu Ateşi Dans Grubu’nun genel sanat yönetmeni Mustafa Erdoğan’ı ağırladı. Mustafa Erdoğan; Covid-19 salgınının  gösteri dünyasına etkilerini turizme nasıl yansıyacağını Selçuk Meral’e içtenlikle anlattı.

Mustafa Erdoğan, Gm Talks’taki konuşmasına pandemi sonrasında gösteri dünyasında ne gibi değişimlerin olacağını anlatarak ve gösterilere nasıl hazırlandıklarını anlatarak başladı. Erdoğan; ” Yeniden bir yapılanma ve oluşum içinde olacağımız kesin. Bu gibi krizlerin ardından mutlaka bir sıçrama yaşandı.ve geçmişte  bu gibi olayların ardından yeni sanatsal akımların çıktığını gördük..Sanatsal akımları tetikleyici unsurların ortaya çıkacağını düşünüyorum. ” ifadelerini kullandı.

Bu Dönemde Danstan Kopmadık

Biz bu süreç içinde kendimizi yetiştirdik ve geliştirdik. Zaman buldukça sosyal mesafe kurallarına uyarak provalarımızı yaptık. Tiyatromuza gittik ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte İzmir Açıkhava Tiyatrosu’nda  seyircisiz bir gösteri yaptık. dünyaca ünlü dans gruplarının yaptığı gibi biz de TV’de gösterimizi ücretsiz yayınladık. Bu arada derslerimizi online olarak gerçekleştirdik. Bu süreçte kopmamaya çalıştık.” dedi.

Şu An Gösteriye Hazırız

Şu anda Aspendos Antik Tiyatromuz yaklaşık 5 bin kişilik kapasitesinin üzerinde bir koltuk sayısına sahip. 4 koltukta bir kişi  oturulacak şekilde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak dizayn ettik.Seyircilerin oturacağı koltuklar işaretlendi. Girişlerde tüm önlemler alındı. Bunla ilgili bir sağlık alt yapısı hazır. Doktorumuzun gözetimi altında çalışmalarımızı yürütüyoruz.Bunlarla birlikte gösteriye hazır durumdayız.

Sanat  Lüks Değil, Bir İhtiyaçtır

otellerdeki gösterilere yönelik ise; tüm otellerde kademeli olarak gösterilerin başlayacağını  söyleniyor. Bunun olmaması düşünülemez. Bir çok alanda ” normal yaşama” dönülüyor.Ama sanat, gösteri dünyası bir lüks olarak görülüyor. İlk önce yasaklanan ve en son izin verilen bir durumda şu an. Sanat bir Lüks Değildir, Sanat bir ihtiyaçtır” dedi.

 Almanlar, Beğendiyse O Gösteri Dünyada Tutar

Bir çok ülkede gösterilerini gerçekleştiren Anadolu Ateşi’nin Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, ülkelerin beğenileri hakkında şu açıklamaları yaptı. ” ilk Çin turnelerine gittiğimizde zorlandığımızı hatırlıyorum. Onların kültürlerinden kaynaklı ilk bir donukluk yaşadık ama sonrasında onlarda alıştı ve sonraki yıllarda Amerikalılar gibi çığlıklar atmaya başladılar.  Rus seyirci karşısında heyecanlanıyoruz. Rusya dans konusunda bütün dünyaya dansçı gönderen bir ülke. onların bir Türk topluluğuna hayran olmaları bizim için gurur verici bir durum. Tüm sektördeki organizatörlerin ortak kanısı; ” Bir gösteriyi Almanlar beğenirse, o gösteri tüm dünyada tutar.Almanlar en zor beğenen seyircidir.” dedi.

Geçmişten Aldığımız Emaneti Dünyaya Tanıtmak  Misyonumuz

Mustafa Erdoğan; bu zamana kadar yaklaşık 5 bin gösteri gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ” Türkiye Tanıtımına sanatın katkısı sorusuna ise şu yanıtı verdi.Erdoğan; ” Sanatçılar, bir imajı düzeltmek için vardır. Güzeli Yaratmak için Sanatçılardır. Biz bu anlamda Türkiye ile çok ciddi sorunlar yaşayan ülkelerde de gösteri yaptık. Hatta Bir dönem özellikle bunu yaptık. Hollanda, Avrupa Birliği’ne girmemizi istemediği dönemde Hollanda’ya turne yaptık ki ülkemiz ile ilgili imajımızı düzeltmek için. Misyonumuz budur. Biz geçmişten aldığımız hazinemizi bir emanetçi gibi onlardan alıp dünyaya tanıtıyoruz.” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.