Thomas Cook, Çinli Fosun’un Mu Olacak ?

Sektörel Haberler 12 Temmuz, 17:19'de eklendi

Thomas Cook, Çinli Fosun’un Mu Olacak ?

 Uzun süreden beri içinde bulunduğu mali sıkıntıyı aşmak için arayış içinde olan İngiliz kökenli Thomas Cook’u Amerika’lı mı Çin’li mi olacağı tartışılıyor. Ve Halen şirketin % 18’ine sahip Çin’li Fosun’un hisselerin tamamını alma olasılığı ise artıyor…

İngiliz kökenli Thomas Cook’un bu niyetini öğrenen biri Amerikalı biri de Çin’li iki şirket görüşmelere başladı.

Bu kapsamda Thomas Cook’un şu anda yüzde 18’sine sahip olan Çin’li Fosun’un şirketin bütün hisselerini satın alma yönündeki girişimlerinde epey yol olduğu  ifade ediliyor…

Thomas Cook´tan edinilen bilgiye göre şirket hisselerinin tümünü Fosun’a devretme yönündeki girişimler  epey ilerlemiş durumda. Süren görüşmelerin sonbaharda tamamlanabileceği bile konuşulanlar arasında…

Hisse devrinin Thomas Cook´un tur operatörlüğünün tümü grup bünyesindeki havayollarından bir bölümü üzerinde yapıldığı söyleniyor. Hisse devri gerçekleşse bile Fosun’un havayollarının hisselerinin tamamını  satın almayacak. Bunun nedeni böyle bir durumun Avrupa Birliği uçuş yasaları ve rekabet yasalarına aykırı olması.

Bu arada Thomas Cook ile ilgili gelişmeleri gruba kredi vermiş bankaların da yakından izlediği bazı bankaların kredi alacaklarına karşılık gruptan hisse almayı düşündüğü söyleniyor.

 

 

 

 

 

 

Öğer Turizm 581 Milyon Lira Borçla İflas Etti

Nina Öger’in Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi (Eski adı Holiday Plan Turizm İşletmecilik ve Ticaret A.Ş. Majesty Otelleri), 581 Milyon 227 Bin Tl borç ile iflas etti.

Turizmdays.’te yer alan habere göre, İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesinde 20.01.2016 tarihinde Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketinin açtığı iflas davası 30.05.2019 tarihinde sona erdi. Mahkeme Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketinin iflasını kabul etti.
İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi kararında ”Bilirkişi heyetince düzenlenen 09.04.2019 tarihli ek rapor incelendiğinde rayiç bedel hesabına göre Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketinin 581 Milyon 227 bin TL borca batık olduğu bildirilmiştir. Toplanan tüm deliller ve alınan bilirkişi raporuna göre davacı şirketin 30.04.2018 tarihi itibariyle 4 milyon 22 bin 777 TL SGK borcu olduğu, yine 09.04.2019 tarihi itibariyle 6 milyon 187 bin 860 TL vergi aslı.

geri kalanı da gecikme zammı olmak üzere toplam 8 Milyon 598 bin 884 TL vergi borcu bulunduğu, davacı şirketin hakkında 108 adet açılmış icra takibi bulunduğu, alınan bilirkişi raporuna göre şirketin borca batık olduğu anlaşıldığından doğrudan doğruya iflasına karar vermek gerekmiştir” denildi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.