TURİZM FONUNU TURİZM YATIRIMCISI HARCAYACAK

Sektörel Haberler 9 Ocak, 11:08'de eklendi

TURİZM FONUNU TURİZM YATIRIMCISI HARCAYACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tanıtma Fonu’nda toplanacak paranın nasıl harcanacağına yatırımcıların karar vereceğini dile getirdi. 2019 yılında fonda 150 milyon birikmesini beklediklerini bildirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, A Para televizyonunda gündemdeki konular dair önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Ersoy, muhabirin Tanıtma Fonu ile ilgili sorusuna cevap verdi. ‘’1 Ocak 2019-31 Aralık 2019 arasında tahminlerimize göre 150 milyon dolarlık bir fon olduğunu söylemeliyiz. Fonun 25-30 milyon dolarlık kısmı bakanlığın bütçesinden gidecek. Geri kalan kısmı ise sektör oyuncularından toplanacak.. devlet tarafından toplanan paranın yatırımcılar tarafından kullanılacak olması Fonun özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Fonun yönetim kurulu ağırlıklı olarak özel sektörün birleşmesiyle oluşmakta. Fonu bir şirket gibi düşünürseniz, bu harcamalar onlar tarafından yapılacaktır. ’’

Mehmet Nuri Ersoy, turizmde başarı elde etmiş 10 ülkenin 7’sinde bu tip bir fon olduğunu ileri sürdü. ‘’Ayrıca, ilk 10’a girememiş, ama hak ettiğinin çok üzerinde turizm geliri elde eden ülkelerde de bu fon  bulunuyor.  Biz de o ülkelerde gördüklerimizi uygulayacağız. Bu ülkelerin özellikleri iki özelliği global  hava yolu ve fonun olmasıdır.  Bizde THY vardı, ama istenilen yerlere uçuşları yoktu. Şimi bir protokol imzaladık. Yeni düzenleme ile Antalya, İzmir, Bodrum, Dalaman havalimanlarına seferler başlayacak. Şuan haftalık 8 frekansta, ancak yıllar  içinde bu rakam 500 lere ulaşacak. Tanıtım fonu de bu konuda uçakların boş uçmaması için destek verecek.” Dedi.

 

UTRECHT – HOLLANDA FUARI BAŞLADI

UTRECHT – HOLLANDA FUARI BAŞLADI

2019’un turizm ile ilgili önemli fuarlarından ilki olan Hollanda Utrech Vakentieburs bugün ziyaretçilere kapılarını açtı.  Fuara Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy katılım gösterdi. Tüm dünya Turizm profesyonelleri bu fuarda bir araya gelecek. Hollanda pazarı ile ilgili ilk sinyaller alınacak.

 

Türkiye’nin Turizm Bakanlığı organizasyonuyla katıldığı fuarların ilk bugün açıldı. Bu yılın ilki olan Hollanda Utrech kapılarını profesyonellere açtı. Dünyanın dört bir yanında v Türkiye’den fuara yoğun ilgi olacağı tahmin ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un da katılacağı Utrecht Fuarı’na Türkiye 652 metrekarelik stand ile yer alıyor. Bugün başlayan fuar,  13 Ocak 2019 tarihinde son bulacak.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.