TÜRKİYE, AB İLE DİYALOĞLARA DEVAM

Sektörel Haberler 15 Kasım, 10:07'de eklendi

Türkiye’de son birkaç haftadır yaşanan gelişmeleri ilk kez dışişleri bakanları düzeyinde ele alan Avrupa Birliği, bu konuda konsensüsten oldukça uzak olduğunu gösterdi. Toplantıda Türkiye ile müzakerelerin kesilmesini isteyen tek ülke Avusturya oldu.

ab

AB bakanları, ilişkilerin geleceği konusunda karar vermesi gerekenin Türkiye olduğu yönünde görüş bildirdi. İdam cezası ise AB’nin kırmızı çizgisi olmayı sürdürüyor.TÜRKİYE İNSAN HAKLARINDAN UZAKLAŞTI

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, insan hakları alanında Türkiye’nin Avrupa’dan çok uzaklaştığını belirterek, “Türkiye ile müzakerelerin devamından yana değilim. Türkiye’nin AB’de yeri yok” dedi. Lüksemburg, Belçika ve Hollanda da olumsuz yaklaşım sergileyen ülkeler arasında yer aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise “Türkiye’yi bir köşeye itmememiz çok önemli. Ortak çıkarlarımıza aykırı olacak şekilde aşırı tepki göstermemeliyiz” dedi. Johnson, Türkiye’nin çok zor bir durumla, çok ciddi bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığının hatırlanmasını istedi.

İngiltere’nin bu yaklaşımına Polonya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Baltık ülkelerinden destek geldi. AB’nin iki büyük ülkesi Fransa ve Almanya da diyaloğun kesilmemesinden yana tavır koydu. Buna gerekçe olarak ise müzakerelerin kesilmesinin yarardan çok zarara neden olacağı gösterildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.