Uğur Ecel: “Bu Sezon Gelir Yönetimi Yapacağız”

Sektörel Haberler 27 Mart, 11:21'de eklendi

Uğur Ecel: “Bu Sezon Gelir Yönetimi Yapacağız”

Von Resort Odalar Bölümü Müdürü Uğur Ecel ile pazarların son durumunu konuşma fırsatı bulduk. 

 

Ecel  bu yıl ile ilgili olarak; “Gelirlerimizi artırdık ancak, kontrollü ve emin adımlarla ilerliyoruz. Bu sezon gelir yönetimi yapacağız” dedi.

Avrupa pazarında yüksek oranlarda artışlar olduğu söyleniyor. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bizim bu pazardaki artışımız geçen yıla oranla yüzde 5 ile 10 arasında diyebiliriz. Önceki yıllarda vermiş olduğumuz ilave indirimlere yakın indirimleri bu yıl da uyguladık.  Fiyatlarımızdan dolayı operatörlerle sıkıntı yaşamadık. Rezervasyon akışlarımız gayet iyi durumda ve bu durumdan oldukça memnunuz. Tabi ki adımlarımızı kontrollü atıyoruz. Satışlarımızla gelir odaklı çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Gelir anlamında organize edebileceğimiz bir sezon yaşamaktayız. Sezonu takip ederek, çok aceleci davranmadan, fiyatları çok yükseltmeden yavaş ama emin adımlarla gelirlere odaklanıyoruz. Kısacası, bu sezon gelir yönetimi yapacağız.

Bu yıl ki Rus pazarıyla ilgili öngörünüzü alabilir miyiz?

Birinci kişilerden konuyla ilgili açıklamalar duymaktayız. Konuşmalarda bu pazarla ilgili büyük beklenti içine girilmemesi yönünde ifadeler kullanılıyor. Bizim de beklentimiz bu yönde ilerledi. Biz birkaç operatör ilave ettik. Bize avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Bu yeni operatörlerimizin satışlarını düzenli olarak takip etmekteyiz. Oteller genelde operatörlerin rezervasyon bekletmesinden şikayet eder.  Bizim bu konuda bir şikayetimiz yok.  Operatörlerden düzenli rezervasyon akışlarını görebildiğimiz için sezonun ne yöne doğru gidebileceğini tahmin edebiliyoruz.  Şimdilik gelen rezervasyonlara baktığımızda; pazarın kendi dinamiklerine göre durumu normal bir seyirde devam ediyor. Daha önceki senelerde Ukrayna ve Rus pazarına büyük yatırımlar gerçekleştirdik. Bu pazarı iyi yönetmeye çalışıyoruz.

İç pazardaki son durumunuz nedir ve bu yılı değerlendirebilir misiniz?

İç pazarda kendi operatörümüz olan Gezinomi var. Bununla birlikte diğer operatörlerle de çalışıyoruz. Ancak bu yıl biz de bu pazarda sınırlamalar yaptık. Sadece Gezinomi ve ETS ile çalışacağız. Bu pazarda belli bir oranı korumamız gerekiyor. Gelir yönetimi yaptığımız için, kurların etkisiyle iç pazarın fiyatlarını artırmış olsak da belli bir noktaya taşıyabiliyoruz.  Bu pazarı korumalıyız, iç pazara sırt çevirmiyoruz, ama daha kontrollüyüz. Pazar payını kısarak oradan aldığımız payı Avrupa’ya aktardık. Ancak iç pazar gelmesin diye çok yüksek fiyat artışları yapmadık. Çünkü bu pazarın gelecekte bizim için ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.