We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Urhamer: “Sektörümüzde değişmeyen tek şey; her yıl her şeyin değişmesi”

Urhamer: “Sektörümüzde değişmeyen tek şey; her yıl her şeyin değişmesi”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Şebnem İmece

Bu yıl 40’ıncı yaşını kutlayan Alman turizm grubu FTI’ın Tur Operatörlüğü CEO’su Casper Urhammer; 2023 yılının Türkiye turizmi için hiç de kolay bir yıl olmadığını ama yıl sonunda elde ettikleri sonuçtan memnun olduklarını söyledi.

Antalya Turizm Fuarı’nda, moderatörlüğünü Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz’un yaptığı “Avrupa Pazarı Gelişimi Devam Edecek mi?” başlıklı panele konuk olan Casper Urhammer; “2023 hiçbir şekilde kolay bir yıl olmadı. Ama size soruyorum; turizmde hiç kolay bir yıl oldu mu? Sanırım sektörümüzde değişmeyen tek şey; her yıl her şeyin değişmesi. Bu yıl da zorlu bir yıldı. Şubat ayında yaşananlar korkunçtu. Türk turizmi bir kez daha inanılmaz hızlı bir şekilde geri döndü. Bölgedeki turizmci arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Bu zor başlayan yılın sonunda elde ettiğimiz sonuçlardan çok memnunuz. Hem yolcu hem de gelir açısından pandemi öncesi seviyelere çok yakınız, beklentilerimizi aşıyoruz” dedi.

“TURİZM SEKTÖRÜNÜ HİÇBİR ŞEY DURDURAMAZ”

Moderatör Recep Yavuz’un sorduğu, “Almanya’da da kendini hissettiren küresel ekonomik krizin, savaşların ve üst üste gelen doğal afetlerin turizm sektörüne etkisinin ne olacağı” sorusuna ise Urhammer şu yanıtı verdi:
“Her şeyden önce ben ebedi bir iyimserim. Çoğu insanın da öyle olduğunu düşünüyorum. Dünyanın gerçekten seyahate ihtiyacı olduğuna ve bunu hak ettiğine inanıyorum. İnsanlar seyahat etmek istiyor ve bundan keyif alıyor. Dünyada zorluklar yaşandığında; bazı destinasyonlar gelişiyor, bazıları ise acı çekiyor. Ancak değişmeyen şey, insanların seyahat etme isteği. Turizm profesyonelleri olarak bizim işimiz; bunu onlar için mümkün kılmak. İnsanların seyahat etmelerine ve hayatlarının en güzel zamanlarını geçirmelerine olanak sağlamak. Belki de biz turizm profesyonellerini sektöre tutkuyla bağlayan şey de bu.

Seyahate çok inanıyorum. Hiçbir şeyin sektörümüzü durduracağını sanmıyorum. Sektörümüz her zaman ilerleyecek ve büyüme devam edecek.

“ÜRÜN KALİTESİ İLE FİYAT İYİ EŞLEŞMELİ”

“Tabii ki bunun iki önemli ön koşulu var. Birincisi ve en önemlisi, ürünün işlevini yerine getirmesi. Eğer iyi bir ürününüz varsa, insanlar bunu arzulayacaktır. İkincisi ise, o ürünün değeri. Fiyatının uygun olması gerekir. Şu anda pek çok insanın seyahat etmeye gücü yetmiyor. Alman pazarına bakarsanız, bu yıl yüzde 25 daha az insan seyahat etti. Bu bazı insanların yılda iki yerine bir tatil yaptıkları anlamına geliyor.
Diğerleri içinse, belki de seçmeyecekleri bir destinasyona gitmeleri gerektiği anlamına geliyor. Bu kişiler belki Türkiye’ye gelmek isterlerdi ama Türkiye çok pahalı geldi ve bu sebeple başka bir destinasyona gittiler. Dolayısıyla hepimizin çok dikkatli olması gereken şey, fiyatlardır. Evet, fiyatların yükselmesi çok cazip. Ancak bunun gerçekten bir sınırı var. Dengeli olmamız, uzun vadeli bakış açımızı ortaya koymamız ve müşteri için neyin mümkün olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Ürünün kalitesi ile fiyatın iyi eşleşmesi gerekiyor.”

Yorum Yaz