NİTELİKLİ TURİST İÇİN NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ SAĞLANMALI

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 26 Kasım, 11:13'de eklendi

NİTELİKLİ TURİST İÇİN NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ SAĞLANMALI

Lonicera Hotels Genel Müdür Yardımcısı Özgür Tunç  nitelikli turizm konusunda dergimize önemli açıklamalarda bulundu. Tunç konuyla ilgili olarak “Nitelikli turist için nitelikli iş gücü sağlanmalı” dedi.

nitelikli

Otel olarak nasıl bir sezon geçirdiniz? Hangi pazarlarda, artış oldu? Karlılıklarınız artı mı?

Lonicera Hotels  olarak, 2018 sezonunu oldukça verimli ve başarılı bir sezon geçirdik diyebilirim. Tabi ki de sezon içerisinde inişli ve çıkışlı periyodlar yaşadık fakat son iki yılı göz önüne aldığımızda yılsonu genel tablonun durumu gelecek sezonlar için umudumuzu daha da artırdığını görmekteyiz.

Türk turizmde nitelikli turisti nasıl ağırlayabiliriz?

Nitelikli turisti ülkemize çekebilmek için birçok konuya el atmak gerekir . Bununla ilgili çok şey söylenip yazılabilir ama benim söyleyebileceğim birkaç konu şudur;

-Ulaşım(Tarifeli ve direk uçuşların sayısını artırmak, nitelikli turist te  İstanbul’dan Antalya ya aktarma yap gel diyemezsiniz.)

-Nitelikli tesislerin sayısının artırılması ve belli kriterlerin konulması(AKTOB un yapmış olduğu Her şey dahil standartları çalışmasını çok doğru ve başarılı bulduğumu söyleyebilirim.)

-Nitelikli turist için nitelikli iş gücü sağlanması

-Yerel yönetimlerin bu konuda ciddi ve uzun vadede program yapıp uygulamaları

-Yerel halkında bu konuda bilinçlendirilmesi(taksi şoföründen imitasyon!!! ürünler satan tekstil satıcısına kadar)

Bu konu uzun ve zor bir yol ve oldukça virajlı , sezonluk yada günlük politikalardan uzaklaşıp orta ve uzun vadeli  planlarla neden olmasın?

Kış sezonu yaklaşıyor, sürdürülebilir bir turizm için önerileriniz nedir?

Sürdürülebilir bir turizm için birçok panel ve toplantılarda saatlerce konuşma yapıldı. Bunlardan gerçekleştirilen de oldu tarihin tozlu raflarında yerini alanlarda….

-Spor turizmi Antalyamızın önceliği ama sadece futbol kampları olmamalı kış aylarında hava koşullarını bu kadar iyi ve Avrupa kıtasına kısa uçuş mesafesi olan başka bir destinasyon yok.

-Avrupa kıtası nüfusu her geçen yıl daha da yaşlanıyor bu konu ile ilgili çalışma yapılabilir bu çalışmanın aynısı yurt içi içinde düşünülebilir.

-Kongre Turizmi üzerinde daha fazla çalışmak gerekiyor.

Gelecek 2 yıl sonrasında Türk turizmini nerede görüyorsunuz?

Gelecek 2 yıl için de oldukça iyimser düşünüyorum. Şu an özelikle Avrupa pazarından çok ciddi talepler alıyoruz. Operatörler daha cesur ve pozitif olarak gelmeye başladılar. Türkiye’nin olmadığı sezonlarda diğer destinasyonlarda yaşanan sıkıntıları çok açık gördüler rekabet her yerde üst düzeyde yaşanıyor. Ayrıca kötü bir sezonda dahi misafirlerden alınan feed back ler ve yüksek  memnuniyetler hızlı bir dönüşü sağladı. 2019 ve 2020 yıllarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmazsa nicelik ve nitelik anlamında yükseliş yıllarımız olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.