ÜLKEYİ YÖNETENLER VE SEKTÖR KRİZİN FARKINDA DEĞİL

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 4 Mayıs, 10:40'de eklendi

TURİZM ESKİ BAKANI BAHATTİN YÜCEL ile  2016 yılının ve Türk turizmini değerlendirdik.

GM DERGİ – ÖZEL HABER

DSC_0097

 2016 yılını değerlendirir misiniz?

2016 yılı için “felaket” demek çok da yanlış olmaz. Ne ülkeyi yönetenlerin de sektörün bu durumun pek farkında olduklarını düşünmüyorum.

Ne açıdan farkında değiller?

Birincisi, Rusya pazarı kolay bir şekilde toparlanmayacak. Bu pazarın toparlanması için birkaç sezona ihtiyacımız var. Ama bu sadece uçak düşürülmesi ile oluşan bir gerginlik değil,  Rusya’nın ekonomisinin kötü durumda olmasından kaynaklanmaktadır. Dünya ekonomisinde ve özellikle Çin ekonomisinde bir daralma var. Bütün bunlar dikkate alındığı zaman iyimser bir tablo çizmek için bir neden yok. İkincisi, Rusya ile siyasi ilişkilerimiz kötüleşti. Üçüncüsü, Suriye’nin konumu belli olmadan ve Ortadoğu’da barış yeniden kurulmadan ben bu bölgede istikrarlı bir turizm hareketinin gelişebileceğine inanmıyorum. Bu sektörden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Türkiye bölgesel bazda tanıtım stratejisi geliştirebilirse bu kötü manzaradan kurtulabilir. Ciddiye alınması gereken bir sektör turizm.  Fuarlardaki tanıtım yaklaşımları ile bu iş çözümlenmez.

 

“İç Pazar Rus açığını kapatabilir” yaklaşımlarına görüşlerinizi alabilir miyim?

Bunu çok cahil bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. Çünkü Türkiye’de normal olarak İç turizm hareketi diye nitelendireceğimiz kişi sayısı, yaklaşık 2 ya da 2 buçuk milyon civarındadır. Bunun ötesinde bir sayı yoktur. Türkiye’de SGK ve vergilerde kriz süresince bölgesel özellikler dikkate alınarak sıfırlanabilir. Bu işsizliğin önüne geçer. Bölgesel olarak okullarda tatil dönemleri yeniden belirlenebilir. İç Pazar önemli bir konu. Hiçbir sanayi dinamikleri iç Pazar olmadan değerlendirilemez.

 Sektörün, yeni alternatif pazar arayışları hakkındaki görüşleriniz neler?

Sektör o kadar dinamik yeni pazarlardan turist gelirse buna kimse “hayır” demez. Ama burada da gerçekçi olmak gerek. Çin ile uçak sorunumuz var. Hindistan’a THY uçak seferleri koydu. Bunların geri dönüşleri belirli bir zaman istiyor.

Rus krizinin etkileri ne kadar sürecek?

Bence bu kriz, 2018 yılına kadar devam edecek. 2020 yılında ise, 2014 yılı rakamlarını yakalayacağımızı düşünüyorum.

2016 yılı turizm için bir dönüm noktası olabilir mi?

Evet, olabilir. Bu yıl herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gereken bir yıl.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.