We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları FİKRET DEMİRTÜRK “GENİŞ BİR MİLLİYET PORTFÖYÜNE ULAŞTIK”

FİKRET DEMİRTÜRK “GENİŞ BİR MİLLİYET PORTFÖYÜNE ULAŞTIK”

FİKRET DEMİRTÜRK “GENİŞ BİR MİLLİYET PORTFÖYÜNE ULAŞTIK”

Mirage Park Resort Genel Müdürü & Mimar Turizm Koordinatörü Fikret Demirtürk “Otelimizi dünyanın en ücra köşesinde dahi satış yapabilir duruma getirdik. Her milletten misafir ağırlayarak oldukça geniş bir milliyet portföyüne ulaştık” dedi.

Hangi Alman tur operatörü şirketleri ile çalışıyorsunuz?

Mirage Park Resort ile çalışmak isteyen her tur operatörü ile çalışıyoruz.

Otelinizin özelliği nedir? Otelinizi diğer otellerden ayıran nedir, hangi müşteri kitlesine hitap ediyorsunuz?

Turizmin başkenti Antalya Kemer’de Akdeniz’in İncisi Mirage Park Resort Hotel öncelikle bulunduğu doğal konumdan dolayı tercih sebebi olmaktadır. 110 bin m2 alana konumlanmış, 450 metre uzunluğundaki sahili ile kusursuz bir tatil deneyimi sunmayı hedefliyor. Çocuklar için çeşitli eğlence imkanı sunuyoruz; aquapark açık ve kapalı çocuk havuz, aktivite odası, mini disko, piknik alanı, çocuk sineması mevcut olup çeşitli aktivite düzenleniyor. Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu restoranlarımızda her türlü lezzeti bulmak mümkün olup Türkiye’de glutensiz ürünler üreten ilk ve tek otel mutfağımızla bu konuda arayış içinde olan misafirler için tek alternatif olmamız en önemli özelliğimizdir. Yaz sezonu boyunca eğlence ve dinlenme amacıyla tatile gelen misafirlere ev sahipliği yapan tesisimiz, Kış sezonunda da kongreler ve büyük toplantılara profesyonel hizmet sağlamaktadır.

Misafirleriniz en çok hangi ülkelerden geliyor?

Kemer bölgesi ağırlıklı olarak BDT ülkelerinden gelen turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Otelimizi en çok tercih eden ülke sıralamasında listenin üst sıralarında BDT ülkeleri (Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kırgızistan Tacikistan), İç Pazar ve Avrupa ülkeleri görülmektedir. Bununla birlikte uygulamakta olduğumuz satış-pazarlama faaliyetleri neticesinde, gerek konvansiyonel satış kanallarından gerekse internet üzerindeki satış kanallarından faydalanarak, otelimizi dünyanın en ücra köşesinde dahi satış yapabilir duruma getirdik. Her milletten misafir ağırlayarak oldukça geniş bir milliyet portföyüne ulaştık. Tesis olanaklarını kullanarak kongre ve spor turizmi ile 12 ay boyunca açık olan tesisimizi sürdürülebilir turizmi yakalayabilmek için aynı kararlılıkta çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

İki yıllık kriz dönemini nasıl atlattınız? Çalışanlarınızı yanınızda tutabildiniz mi, kriz dönemini yenilik ve bakım çalışmaları için mi kullandınız?

İşletmeyi devraldığımız tarih kriz dönemine rastladığı için bu durum fırsat olarak düşünülmüş ve renovasyon ile değerlendirilmiştir. Otelimizin; odaları, genel mekanları ve kongre merkezi 2016 ve 2017 yılları kış aylarında yapılan fiziki ve teknolojik yeniliklerle günümüz şartlarına cevap verecek şekilde yenilenmiştir. 2017 senesinde odaları, lobi ve restoranı ile birlikte iç ve dış alanı tamamen yenilenen otelimiz son olarak 2018 Ekim ayında kongre merkezindeki en büyüğü 940 metrekare olan 15 salonunu da renovasyondan geçirerek hizmet performansını üst seviyeye taşımıştır. 561 Standart Oda, 7 Villa, 8 Grand Süit, 12 Suit, 5 Aile ve 5 Handikap odası ile toplamda 598 oda kapasitesine ulaştık. Renovasyon döneminde mutfağımız da misafirlerimizin beklentilerine ve yüksek hijyen standartlarına uygun olarak sıfırdan tasarlanmış ve özel Gluten Free Mutfağı ve açık büfe hizmet veren Gluten Free Restoranı ilavesi ile hizmete açılmıştır. Ekip konusuna gelince; yola çıktığımızda belirlediğimiz çekirdek kadro ile 3 senedir devam etmekteyiz. Yüksek sezonda, sezonluk çalışma arkadaşlarımız yükümüzü paylaşıyor, sezon bitiminde de bir sonraki yıl tekrar çalışmak üzere yollarımızı ayırıyoruz.

Otelinizin satış ve pazarlama yöntemini krizlere karşı daha dirençli yapmak için planlarınız var mı? Bu doğrultuda nasıl bir yol seçmeyi düşünüyorsunuz?

Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya, turizm hareketliliği için mükemmel olanaklar sunuyor olsa da bazı riskleri de beraberinde barındırıyor. Özellikle turizm gibi rekabetin yoğun olduğu bir sektörde, devletin desteği olmadan tek başına hiçbir işletmenin büyük krizlerle başa çıkabilme şansı ne yazık ki mümkün değil. Unutulmaması gereken başka bir konu da Akdeniz ülkelerine bakıldığında hizmet standartı-maliyet bakımından en iyi değerin ülkemizde olduğu görülmektedir. Bunun nedeni de geçmiş yıllarda meydana gelen krizlerin etkilerinin halen devam etmesidir. Kriz nedeniyle düşen talebi fiyat kırarak dengelemeye çalışan tesisler, ne yazık ki krizden sonra eski fiyatlarına dönememektedir.

Tecrübelerimizden öğrendiğimiz en önemli husus, her an bir kriz çıkacakmış gibi maliyetleri kontrol altında tutmak ve hiç kriz olmayacakmış gibi hizmet standartlarımızı ve misafir memnuniyetini yükseklere taşımaktır.

Büyüme planlarınız var mı? Başka otel açmayı düşünüyorsanız yeri konusunda fikirleriniz var mı?

İlerleyen dönemlerde mevcut şartların değişmesi veya cazip fırsatlarla karşılaşılması durumunda durum değerlendirmesi yapabiliriz.

2019 için rezervasyon durumu nasıl?

2019 Yaz kontratları çalışmaları devam etmektedir. Erken rezervasyon indirimi ile fiyat – performans açısından yüksek bir ivmeyi yakalayacağımızı düşünüyorum.

 

 

 

Yorum Yaz