PROFESYONELLERİN GÖZÜNDEN HOLLANDA PAZARI

Turizm Röportajları 13 Şubat, 09:23'de eklendi

PROFESYONELLERİN GÖZÜNDEN HOLLANDA PAZARI

2018 yılında 17 milyon 200 bin nüfuslu Hollanda’da tatile para harcayan kesim yüzde 83 oranında. Geçen yıla oranla yüzde 2 yükselerek 19,8 milyar Euro para harcanmış. Hollanda misafirlerinin geceleme ortalaması ise 8,1.

‘İSPANYA VE YUNANİSTAN DÜŞÜŞTE’

Tüm operatörlerin yaptığı açıklamalar ışığında herhangi bir olumsuz durum yaşanmazsa bu pazarda Türkiye trendinin yükselişi sürdürecek. Rakiplerimiz olan İspanya ve Yunanistan’da ise düşüşler görülüyor.

‘ANTALYA HEDEFİ 500 BİN YOLCU’

Antalya Havalimanı’na gelen yolcu sayıları incelendiğinde 2014 yılında 489 bin 820, 2015 yılında 434 bin 842, 2016 yılında 306 bin 280, 2017 yılında 257 bin 546 olduğu, 2018’de önemli bir yükselişle 374 bin 237 sayısına ulaşıldığı görülüyor. Bu yıl ise en az yüzde 30 artarak 500 bin sayısına ulaşılacağı ile ilgili sinyaller var.

Hollanda pazarı ülkemizde yükseliş gösterirken bu önemli pazar hakkında biz de profesyonellerin görüşlerine yer verdik. Acentecisinden, otelcisine herkes bu pazara umutla bakıyor.

MEHMET TULUNAY RİXOS BODRUM GENEL MÜDÜRÜ

Belçika ve Hollanda pazarlarındaki ilk göstergeler olumlu. Geçen seneye oranla kıyaslama yaptığımızda satışlarımızda yüzde 40 oranında artış olacak.  Bodrum eski günlerine dönme yolunda ilerliyor. Uçaklardaki kapasite artışları bunun en önemli etkeni.

ŞAHİN TURAN SİDE RESORT GENEL MÜDÜRÜ

Bu pazarda Türkiye ile ilgili endişeler yok olmuş ve karamsar düşünceler dağılmış durumda. Bu da bizi çok sevindiriyor. Bu Pazar için iyi bir sezon olacağını söylemek mümkün. Şuan ki rezervasyon durumumuza baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artış olduğunu görmekteyiz.

UFUK GEZGÜÇ FAME HOTELS SATIŞ PAZARLAMA DİREKTÖRÜ

Son 3 yıldır bizim otelimiz Hollanda pazarında oldukça iyi durumda ilerliyor. Ancak genel sektörü değerlendirdiğimizde yüzde 20 ile 30 arasında bu pazarda artışların olacağı söyleniyor.  Farklı bir durum daha var, ben acentelerle konuştuğum zaman diğer ülkeleri sorduğumda İspanya’nın düşüşte olduğunu biliyorum. Yunanistan’da aynı şekilde.  Türkiye’deki artış oranı çok yüksek. Bu durum İspanya’dan ülkemize bir yöneliş olduğunu gösteriyor. Hırvatistan ve Bulgaristan’da da artışlar var, ancak onların sezonu kısa olduğu için bizi etkilemez.

BARIŞ UÇAR TİTANİC HOTELS SATIŞ PAZARLAMA MÜDÜR YARDIMCISI

2019 yılı Türk turizmi için oldukça iyi bir sezon olacağını gösteriyor.  Geçmişteki krizin tamamen atlatıldığını söylemek mümkün.  Ayrıca 2014 yılına yakın bir sezon yaşayacağımızın habercisidir. Misafirlerden, acentelerden  aldığımız olumlu dönüşlerde bu durumu destekliyor.

VOLKAN POSTACI AMELİA HOTELS GENEL MÜDÜRÜ

Hollanda pazarına baktığımızda otel sayıları hızlı bir şekilde artarken otellerdeki paylarda azaldı. Bunun sonucunda da Hollanda pazarı, önem sırasında otelciler tarafından alt seviyelere düştü. Pazar çeşitliği açısından bu pazarları da değerlendirmek gerekiyor. Biz otel olarak bunu yapmaya çalışıyoruz.

CEM ÖRÜCÜ MTS GLOBE KONTRAT DİREKTÖRÜ

Hollanda pazarında çok olumlu bir yıl geçireceğiz. Acente olarak bu yıl yüzde 25 oranında artış olacağını öngörmekteyiz. Bence bu yıl bir aksilik olmadığı sürece hem otelciler hem de acenteciler için mutlu ve mesut bir yıl olacak.

UĞUR ECEL VON HOTELS ODALAR MÜDÜRÜ

Geçmiş yıllara göre herkesin yüzü gülüyor,  en güzel tarafı bu. Herkes umutlu ve Hollanda pazarı açısından güzel sinyaller geliyor. Sezonun ilk fuarı olduğu için tabii ki buradaki figürler çok önemli. Buradan alınacak rakamlar, yapılacak görüşmeler çok önemli. Gerçi bu sene rezervasyon yoğunlukları çok erken başladı. Şu an için çok güzel veriler almaktayız. Böyle ilerlemesini umut ediyoruz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.