Bloomberg Sefalet Endeksi’nde Türkiye Ve Rusya Kaçıncı Sırada?

Güncel 19 Nisan, 12:19'de eklendi

Bloomberg Sefalet Endeksi’nde Türkiye Ve Rusya Kaçıncı Sırada?

ABD merkezli Bloomberg’ün enflasyon ve işsizlik oranlarından oluşturduğu ve ‘Sefalet Endeksi’ olarak isimlendirdiği liste açıklandı. Buna göre Türkiye 62 ülke arasında 4. sırada, Rusya ise 17. basamakta yer aldı.

yoksulluk

5 yıldır Bloomberg ülkeleri enflasyon ve işsizlik oranlarından hesapladığı puanlara göre sıralıyor. Bu yıl da ilk 5 ülke değişmedi.

BBC’nin haberine göre Enflasyon oranı yüzde 8 milyonu aşan Venezuela açık ara birinci oldu. Onu sırayla Arjantin, Güney Afrika, Türkiye ve Yunanistan takip etti.

Rusya’nın kötü olduğu noktalar fiyat artışı ve ekonomik durgunluk.

2018 yılının resmi enflasyon ve işsizlik verilerinden hesaplanan bir önceki endekste Türkiye, 26,8 puanla 4. Sırada yer alıyordu.

Güncel endekste ise Türkiye’nin puanı 30,2’ye yükseldi ve sırası değişmedi. Ancak 3. sıradaki Güney Afrika ile geçen yıl 5 olan puan farkı bu yıl 2,1’e düştü.

Venezuela’da hiperenflasyon, gıda kıtlığı ve elektrik kesintileri gibi sorunlar engellenemiyor.

Türkiye’nin 2018 yılı enflasyon oranı yüzde 20,3 idi. Böylece son 16 yılda enflasyon ilk kez yüzde 20 seviyesinin üzerindeydi. Diğer yandan mart ayında açıklanan verilerde yıllık enflasyon %19,71 olurken, yıllık bazda gıda fiyat artışı %30 olmuştu.

TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı ocak ayında geçen yıla kıyasla 3,9 puan artarak yüzde 14,7’ye ulaştı.

Bloomberg ‘Sefalet endeksi’

(Puana göre)

Ülke      2019 Endeks Tahmini

Venezuela          8.000.011,40

Arjantin               51,4

Güney Afrika     32,3

Türkiye 30,2

Yunanistan         19,2

Ukrayna              17,3

Uruguay              16,2

Brezilya – İspanya            15,2

Suudi Arabistan               14,4

Sırbistan              14,3

Not: Bloomberg’ın ‘Sefalet endeksi’ olarak adlandırdığı puanlama ülkelerin yıllık enflasyon oranı ile işsizlik oranı verileri toplanarak oluşturuluyor. / Kaynak: Bloomberg

Bloomberg’in endeksinde, puanı en düşük olan “en az kötü” durumdaki ülkeler de yer alıyor.

Tayland listenin en sonunda bulunurken, onu sırasıyla İsviçre ve Singapur takip ediyor.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, bu 62 ekonominin yarıya yakınında enflasyon oranlarının geçen yıla göre daha düşük olacağını tahmin ettiler.

2018 yılında ABD Doları’nın giderek güçlenmesi ve enflasyonun etkisiyle Merkez Bankaları bu yılın başından itibaren para politikalarında sıkılaştı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) bu ayın başında açıkladığı “Dünya Ekonomik Görünüm” raporunda dünya ekonomisinin yavaşladığına dikkat çekmişti.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.