Lufthansa’da Üç Yılın Ardından Büyük Zarar

Güncel 19 Nisan, 13:59'de eklendi

Lufthansa’da Üç Yılın Ardından Büyük Zarar

Alman havacılık devi Lufthansa bu yılın ilk 3 ayını, 2016 yılından itibaren ilk kez zararla kapattı.

Lufthansa

Gündemde şirketin yaz aylarında bilet fiyatlarına zam yapması var.

Lufthansa 2016 yılından itibaren yılın ilk 3 ayında ilk kez zarara uğradı. Zararın boyutu analistlerin ortaya koyduğu tahminlerinin de üstünde. Avrupalı havayolu şirketlerinin gelirleri, yılın ilk aylarında talebin diğer aylara oranla düşük seyretmesinden dolayı daha az bekleniyor. Fakat operasyonel kayıpların 336 milyon Euro’yu bulması uzmanları da şaşırttı. Fransız Société Générale (SocGen) bankası analistlerinden Michael Kuhn, Lufthansa’daki operasyonel kaybın uzmanları bile şaşırttığını söyledi. Lufthansa 2018’in son 3 ayında 52 milyon Euro fazla elde etmişti.

Lufthansa, yıla zayıf bir başlangıçla giren şirketin yılsonu beklentilerine ilişkin açıklamalar yaptı. Bu sene ticari faaliyetlerden elde edilen kârın,  2018’de yüzde 7,9’luk seviyenin ardından yıllık toplamda yüzde 6,5 ile yüzde 8,0 aralığına düşmesi tahmin ediliyor.

Bilet fiyatları artabilir

Lufthansa’nın cirosu geçici rakamlara göre ilk üç ayda az bir yükselişle 7,9 milyar Euro’yu buldu. Operasyonel zarara neden ise, yakıt masraflarındaki yaklaşık 200 milyon Euro’luk artış ve Avrupa genelinde havayolu şirketleri arasında artan rekabet. Lufthansa bunun bilet fiyatları üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi. Şirket, düşük fiyat verebilmek için kârından düşmeyi seçti. Ulrik Svensson (Mali İşler Yöneticisi) “Rakamlar yazın kendi yararımıza doğru değişebilir” dedi. Ve ayrıca bilet fiyatlarında artış olabileceğini aktardı.

Lufthansa’nın açıkladığı rakamlar yatırımcıya olumsuz yansıdı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.