KALEİÇİ OLD TOWN FESTİVALİ BAŞLADI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 5 Mayıs, 18:26'de eklendi
Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali, Kübalı dansçıların gösterisi ve müzik dinletisi ile başladı.

Antalya’nın tanıtımına katkı sağlamayı hedefleyen Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali açılışını yaptı. ”Turistler sadece denizimize, kumumuza değil, şehrimize gelsin istiyoruz diyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ”Barcelona’da, Amsterdam’da, Münih’de, Berlin’de, Roma’da nasıl turizm varsa bizde de olsun, şehrimizde 12 ay kültür-sanat, 12 ay turist istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Vatandaşların da eşlik ettiği Kübalı dansçıların, Latin dans gösterileri ve Latin Cuba Band konseriyle devam eden eğlence, Kesik Minare yanında  sergilenen Kaleiçi Geceleri etkinliği ile sürdü. Festival; Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve katılımcı ülke heyetlerinin Hadrianus Kapısı’ndan geçiş seremonisi ile başladı. Geçiş sırasında, Romalı asker ve Yeniçeri’nin de aralarında bulunduğu görevliler tarafından, heyetin üyelerinin üstüne gül yaprakları atıldı.
old6
‘BİR KÜLTÜR HAZİNESİNİN ORTASINDA YAŞIYORUZ’
Yoğun katılımın olduğu festivalin açılışında konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sözlerine, “Küba kaynakları paylaşarak kullanmanın başkenti, baş ülkesi. Bir gün bütün dünyanın, bütün kaynaklarını paylaşabilmesini ve 35 milyon insanın açlıktan ölmediği bir dünya diliyorum” diye başladı. Antalya çevresinde 400 antik kent olduğunu ifade eden Başkan Uysal, “Kaleiçi bunların en önemlisi. Kaleiçi yaşayan bir antik kent. Dünyada çok az sayıda örneği var. Bu kültür hazinesinin ortasında yaşıyoruz” dedi.
12 AY KÜLTÜR, 12 AY TURİZM
Yıllar yılı duyarsız kalınan Kaleiçi’ni uluslararası fuarlara taşıdıklarını ve bu tanıtım atağını festival etkinliği ile sürdürdüklerini söyleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal şöyle devam etti:

“Kaleiçi’ni, dünyadaki antik kentlerle entegre etmek istiyoruz. Turistler sadece; denizimize, kumumuza değil şehrimize gelsin istiyoruz. Barcelona’da, Amsterdam’da, Münih’de, Berlin’de, Roma’da nasıl turizm varsa bizde de olsun, şehrimizde 12 ay kültür-sanat, 12 ay turist istiyoruz. Kültürel güzelliklerimizi, kültürel değerlerimizi bütün dünya ile paylaşmak istiyoruz.”

‘KÜBA DEVRİMİNDE ATATÜRK’ÜN İZLERİ VAR’
Türkçe konuşamadığı için özür dileyen ve Kaleiçi Old Town Festivali’ne onur konuğu ülke olarak katıldıkları için Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal’a teşekkür eden Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals’ın konuşması da büyük alkış aldı. Festival alanını dolduran vatandaşlara, ‘’Küba halkı ile aynı duyguları yaşadığınız için teşekkür ediyorum’’ diye seslenen ve ülkelerinde Atatürk büstü olduğuna işaret eden Küba Büyükelçisi Casals, “Coğrafi olarak ne kadar uzak olsak da duygusal olarak yakın iki ülkeyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ten başlayarak tarihsel olarak birlikteyiz. Bu Che Guevara’dan Fidel Castro’ya kadar devam ediyor. Küba devriminde Atatürk’ün izleri her zaman var” şeklinde konuştu.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.