ONLAR VİZESİZ SEYAHATİ İSTEMİYOR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 17 Mart, 11:00'de eklendi
Welt Online’da yer alan bir araştırmaya göre, Almanların yüzde 70’i Türkiye’nin AB’ye vizesiz seyahat etmesini desteklemiyor.

Traveler Handing Passport to Ticket Agent --- Image by © Simon Marcus/Corbis

YouGov Enstitüsü tarafından Türkiye – AB Zirvesi’nde varılan mutabakat maddelerine Alman halkının bakışını ortaya koymak amacıyla yapılan bir araştırmaya göre, sığınmacı krizinin çözümüne yönelik olarak Türkiye’nin vereceği katkılara karşı AB üyelik sürecinin hızlandırılmasına Almanlar oldukça mesafeli.

Katılımcıların yüzde 38’i üyelik süreci için başka şeylerin de yerine getirilmesi gerektiğini savunurken, Almanların yüzde 49’u Türkiye’yi kesinlikle AB içerisinde istemiyor. Üyelik sürecininb hızlandırılmasına destek verenlerin oranı ise sadece yüzde 4 düzeyinde. Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat etmesine ise Almanların yüzde 70’i karşı çıkıyor. Destek verenlerin oranı ise yüzde 18.

Türkiye’ye güvenmiyorlar

Araştırmaya katılanların büyük bir bölümü, sığınmacı krizinin çözümünde Türkiye’nin sığınmacı sayısının azaltılmasına vereceği katkıya da güvenmiyor.

Welt Online’da yer alan araştırma sonuçlarına göre Almanların yüzde 71’i sığınmacı sayısının azaltılmasında Türkiye’ye güvenmeyi gerçekçi bulmuyor. Türkiye’nin katkılarıyla sığınmacıların azaltılacağına inananların oranı yüzde 21. Türkiye’nin istediği 6 milyar euroyu  ise Almanların yüzde 20’si haklı bulurken, yüzde 67’si bunun makul olmadığını düşünüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.