İNŞAAT YASAĞINA 12 AY TURİZM AYARI

Sektörel Haberler 21 Mayıs, 09:15'de eklendi

 

 

15 Mayıs – 15 Ekim tarihleri arasını kapsayan inşaat yasağı genelgesinde, ülkedeki turizm faaliyetinin 12 aya yayıldığı, bu nedenle turizmi olumsuz etkileyecek etkenlere karşı alınacak kararların da yıl genelini kapsaması gerektiği belirtildi.

15 Mayıs – 15 Ekim

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 15 Mayıs – 15 Ekim tarihleri arasını kapsayan inşaat yasağı genelgesi yayımlandı. Bu yıl ilk defa 81 il valiliğine gönderilen genelgede ‘iklim değişikliğine’ işaret edildi ve turizm faaliyetlerini olumsuz etkileyecek faktörlere ilişkin kararların yıl genelini kapsama zorunluluğunun ortaya çıktığı vurgulandı. Bakanlığın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nce 14 Mayıs 2014 tarihli genelgesi uyarınca, 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında turizm bölgelerinde inşaat yasağının başladığı ilan edildi. Daha önce ilgili genelgenin dağıtımı Ankara, Antalya, Aydın, Aksaray, Adıyaman, Balıkesir, Bursa, Denizli, Kocaeli, Muğla, Mersin, Nevşehir, İzmir, İstanbul ve Yalova valiliklerine yapılırken, genelge bu yıl 81 il valiliğine gönderildi. Genelgede, 15 Mayıs – 15 Ekim arasında uygulanan inşaat yasağının ‘turizmin sürdürülebilir niteliğe kavuşturulması ve marka haline getirilip, kalıcı niteliğe sahip olmasının sağlanması’ amacıyla uygulandığına dikkat çekildi.

Turizm etkilenmemeli

Bu uygulamayla eski genelgelerdeki ‘otel rezervasyonu iptaline kadar uzanan’ şeklinde tarif edilen olumsuzlukların ortadan kaldırıldığı vurgulanırken, Bakanlık bu yıl ilk defa, iklim şartlarında yaşanan değişikliklere ve 12 ay turizm faaliyetinin gerçekleşmeye başladığına vurgu yaptı. Bakanlık ilgili genelgesinde konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi: “İklim şartlarında değişiklikler ülkemiz turizm potansiyeliyle tesis, hizmet, ürün kalitesini bir araya gelmesiyle birlikte, ülkemizin bazı bölgelerinde 12 ay turizm faaliyeti gerçekleşmeye başlamış, başka bir anlatımla turizm faaliyetlerini olumsuz etkileyecek faktörlere ilişkin alınacak olan kararların yıl genelini kapsaması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.” Bakan adına Müsteşar Özgür Özarslan imzalı genelde ayrıca deprem, sel gibi zorunlu durumlarda Bakanlığın bilgilendirmesi kaydıyla ortaya çıkan sorunların çözülebilmesi için yapılacak iş ve işlemlerin valilikler tarafından gerçekleştirilmesi istendi. DHA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.