İspanya Ve Portekiz’den Hiç Bir Farkımız Yok

Sektörel Haberler 15 Şubat, 10:35'de eklendi

İspanya Ve Portekiz’den Hiç Bir Farkımız Yok

Yeni dönem ile birlikte TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) Başkanı seçilen Sururi Çorabatır ile Gm Turizm ve Yönetim Dergisi okuyucuları için çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Türk turizminin çeşitlendirilmesinden 2020 yılı turizmine ve Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na kadar birçok konudaki değerli görüşlerini bizlerle paylaştı.

ispanya

Öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. TÜROFED olarak 2020 yılı için beklentileriniz nedir?

2019 yılında Türkiye olarak yaklaşık 52 milyon turist ağırladık. Bu sayı Türk turizm için son yılların rekordur. Şu an ülkemizin tüm turizm destinasyonlarındaki otellerimizim tüm pazarlardan oldukça iyi rezervasyon akışı aldıklarını duymak bizi sevindiriyor. Özellikle benim içim çok sevindirici olan bir kısım; daha önce ki yıllarda turizm hep Antalya ve İstanbul üzerine büyüme gösteriyordu.2019 yılındaki verilere baktığımızda ise; Kapadokya, Marmaris, Fethiye, Pamukkale ve Bodrum yüzde 10 ile 17 arasında Türkiye ile paralel bir büyüme gösterdi.  Bu da bize gösteriyor ki artık turizm sadece kıyılarda olmadığını kanıtladı. 2020 yılında da çift haneli büyüme beklentimiz var.

Bu yıl Avrupa pazarından beklentileriniz nedir?

Avrupa pazarında elimizdeki şu an ki verilere göre yüzde 15 ile yüzde 20 arasında bir büyüme beklentisi var. Bu tüm Türkiye’ye yansıyacaktır. Ama bu konuda en şanslı bölgeler tabi ki Antalya, Alanya, Manavgat ve Side bölgeleridir.

Turizm geliştirme ve tanıtma Ajansı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Bu ajans bence Türkiye’nin turizm geleceği için büyük önem taşıyor. Gerek hızlı tanıtım, gerek anında tanıtım ve anında karar verebilme açısından yararlı olacaktır. En önemlisi hem devlet hem de biz turizmciler tanıtım için para harcıyorduk. Şimdi ise tek elden kaynakların birleştirilerek yönetilecek olması Türk turizmi için bence çok önemli bir adım. Buradan Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür ederiz. Bu ajansın başka bir avantajı da turizmin çeşitlendirilmesi konusunda atılacak her türlü adımın ve kişi başı geliri artırılması için büyük bir fırsat olacaktır.

2020 yılında gelirler anlamında artış beklentiniz nedir?

Bence artık kişi sayısı odaklı turizmden gelir odaklı turizme geçiş yapmalıyız. Özellikle geceleme fiyatının artırmaya yönelik adımların atılacağı bir turizme odaklanmalıyız. Bu yıl doluluklarda artışlar yaşanırken gelir anlamında da bir miktar artış olacaktır. Biz bu kadar iştahlı bir şekilde yurt dışı pazarlarından bahsederken bu nokta da otelcilerimize en büyük uyarım, iç pazarı kesinlikle unutmamaları olacaktır.

 En Büyük Avantıjımız Kaliteden Ödün Vermememizdir

 2020 yılında otelcilerimize tavsiyeleriniz nedir?

Türk turizminin en önemli şansı yatırımcılarımız, işletmecilerimiz, yöneticilerimiz, tur operatörlerimizdir. 2016 ve 2017 yıllarında Türk turizm sektörü krizli ve zor günler geçirmelerine rağmen yılmadık, pes etmedik. Bizim bu noktada en büyük avantajımız hem 1990 ve 2000’li yıllarda yaşanan krizlerde hem de 2016-2017 krizinde beklediğimiz doluluklara ve fiyatlara ulaşmamamıza rağmen en büyük avantajımız, tesislerimizde kalitemizden hiç ödün vermememizdir. 2020 yılında da en büyük avantajımızın hizmet kalitemiz olacağını düşünüyorum. Hizmetimizden ödün vermediğimiz sürece ispanya, Portekiz, Yunanistan ve İtalya ile aramızda hiçbir fark yok,  hatta çok büyük avantajımız var, turistler bizden daha çok memnuniyetle ayrılıyorlar. Bir de çevre ve deniz ile ilgili her türlü olayı yakından takip ederek destek olmalıyız.

Türk turizmini hareketlendirmek için TÜROFED olarak projeleriniz nedir?

Turizmin Anadolu’ya yayılması için Anadolu illerimize birçok seyahat gerçekleştireceğiz. Muğla’dan Karadeniz’e kadar tüm turizm merkezlerimizin valileri, belediye başkanları ve ticaret odası başkanları, kısacası turizmden tüm faydalanan paydaşlar büyük hizmetler gerçekleştirdiler. Sizin aracılığınız ile buradan hepsine teşekkürü borç biliyorum. Ama kaçınılmaz ve örnek alınması gereken bir Antalya var. Antalya geçen sene 16 milyon turiste ulaştı. Bu başarı da başta Antalya Valimiz olmak üzere, Antalya Büyükşehir Başkanımız, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Antalya’da bulunan 19 ilçenin belediye başkanları, ticaret odası başkanları ve sivil toplum örgütleri bunların hepsi bir takım oyunu oynadılar. Bu açıdan tüm Türkiye’ye örnek olması gereken bir turizm şeklidir. Biz bunu Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un destekleriyle Antalya örneğini TÜROFED olarak tüm Anadolu’ya anlatmak için yola çıkıyoruz. Türkiye’deki şehirlerimiz turizmden ne kadar pay alırsa o oranda o bölgenin insanının refah seviyesi artacaktır.

4200 Euro’ya UEFA Bileti Alacak Misafirler Türkiye’ye Gelecek

Ülkemizdeki fuarlar, festivaller ve etkinlikler açısından turizmimizi ele aldığımızda gözlemleriniz nedir ve bu konu da neler yapmalı Türk turizmi? Örneğin, bir moda haftası düzenleniyor milyonlarca insan o şehre akın ediyor…  Bu tarz ürünlere de ihtiyacı yok mu Türkiye’nin?

Var tabi ki.  Biraz önce bahsettiğim gibi Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı bu konuda çok iyi projeler gerçekleştirecektir.  Biz bu konuda Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile çok yakın çalışmaktayız.  Bu konu da önemli bir örnek vermek isterim; 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi final müsabakası 30 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak,15 yıl sonra yeniden gerçekleşecek.  Bu Türkiye için çok önemli bir etkinlik. Benim UEFA’nın bilet satış sitesinde üyeliğim var. Tüm maçların biletlerini buradan alıyorum. Bana geçtiğimiz ay UEFA’nın sitesinden VIP bir bilet geldi. Bu VIP biletin ücreti 4200 euro. Yani bu şunu gösteriyor bu bileti 4200 euroya alacak VIP izleyiciler İstanbul’a bu etkinlikle gelecek. Sayın Bakanımız Ersoy, Bu etkinlikle ilgili tanıtım faaliyetlerine tanıtım ajansı ile tüm hızla başladılar. Bu İstanbul için büyük avantajdır. Bu bizim diğer şehirlerimize sadece futbol maçları olarak değil, konserler, fuarlar, uluslararası festivaller olarak bu tarz etkinlikler büyük önem taşıyor. Biz de TÜROFED olarak bunları Anadolu’ya yaymak, turizm bilincini Anadolu şehirlerimizde artırmak için yola çıkıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Herkese başarılı 2020 turizm sezonu dilerim…

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.