İzmir’de Hijyen Kriterlerine Uyan İşletmelere Selluka Belgesi Verilecek!

Sektörel Haberler 3 Haziran, 14:20'de eklendi

İzmir’de Hijyen Kriterlerine Uyan İşletmelere Selluka Belgesi Verilecek!

 İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Hijyen Kurulu koronavirüs önlemlerindeki gevşemenin ardından otel ve yeme içme tesislerinde geçerli olacak kriterleri belirlemek için ikinci kez toplandı. İzmir’de Hijyen Kriterlerine Uyan İşletmelere Selluka Belgesi verileceği açıklandı. Erçin Yalçın katıldığı toplantının detaylarını kaleme aldı.

Erçin Yalçın: “Turizmde Covid-19 Etkisi”

Kriterleri Sağlayan Tesislere Selluka Belgesi

İkinci kez yapılan toplantı’da Sığacık bölgesi olarak bende katıldım. İzmir Büyükşehir   Turizm Hijyen Kurulu, dünyayı tehdit eden koronavirüs küresel salgını süresince turizm faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için hijyen ve güvenlik standartlarını belirledi. Kriterler belediye belgeli yeme-içme ve konaklama tesislerinde geçerli olacak. Kriterleri sağlayan tesisler Selluka Plaketi ve belgesi ile ödüllendirilecek.

Selluka uygulaması nedir?

Selluka uygulaması hijyen standartlarını esas alan bir ödüllendirme sistemi..Sayın Başkan Tunç Soyer’in liderliğinde kriz Belediyeciliği kapsamında bu sistem şu şekilde hayata geçirilecek;İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin talimatıyla ilçe belediyeleri tarafından kurulacak olan ekipler,ilçelerin nüfuslarına göre oluşturularak eğitim alacaklar.Eğitim sonrası bu ekipler işletmelerin belirlenen kriterlere uyup uymadıklarını kontrol ederek rapor hazırlayacak,Hazırlanan raporlar,Turizm Hijyen Kurulu’na sunulacak.Kurul raporları inceledikten sonra işletmelere ‘Selluka’belgesi verilip-verilmeyeceğine karar verecek.Denetim sonrası olumlu sonuçlanan Sağlıklı işletmeler Selluka belgesini alacak.

 İlk kez İzmir’de

Turizm kriterleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Tunç Soyer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye geneli turizm hijyen kriterleriyle Kemeraltı ve çevresi için İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan Selluka sertifikasyonu kriterlerinin entegre edildiğini söyledi.Soyer; “Bu entegrasyon şunu ifade ediyor. İlk kez yerelde hijyen standartları ile ilgili bir uygulamayı İzmir başlatıyor. Bu son derece kıymetli bir şey. Hem konaklama tesislerinde hem de yeme ve içme tesislerinde İzmir’de uygulanmaya başlayacağımız bu süreç, tüm Türkiye’ye örnek olacaktır diye umut ediyorum. Bu süreci şehrimizin turizmiyle ilgili tüm paydaşlarla planlayarak yönettik” dedi.

İç ve Dış Turizmi Büyütecek

Bu süreçte İzmir’in yurt içi ve  dışındaki algısı da güçlenecek.Türkiye ile ilgili hijyen kriterlerinin çok iyi uygulandığı algısı, iç ve dış turizmi büyütecek.Bütün bu süreç bittiğinde, hayat normalleşmeye başladıktan sonra geriye hijyen, temizlik, güvenlik kalacak.

 Denetimler Nasıl Yapılacak ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından belediye ruhsatlı tesislerde dağıtılmak üzere bilgilendirme afiş ve broşürleri hazırlanacak. Bu tesislere hijyen kriterleri tebliğ edilecek. Denetimlerden ve Selluka belgesinin yürürlüğe girmesinden İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kaymakamlıklar, İlçe Belediyesi Ruhsatlandırma ve Denetim Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası. İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, İl Sağlık Müdürlüğü, İzmir Rehberler Odası, TÜRSAB Ege Bölge Temsil Kurulu, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği ve üniversitelerden belirlenecek üyelerden oluşan denetim komisyonu sorumlu olacak. Her kurumun temsilcisi denetimlere dönüşümlü olarak katılacak. Selluka belgesi almak isteyen konaklama ve yeme-içme tesisleri, başvurularını bağlı oldukları ilçe belediyelerine yapacaklar.

Belgelendirme Nasıl Olacak ?

Belediye Belgeli Konaklama Tesislerinde “İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik”te yer alan kriterlere ve Covid-19 ve hijyen kriterlerine ek olarak tesisin tür ve varsa sınıfının asgari nitelikleri, fiziki özellikleri, kullanılan malzemenin standardı, işletme ve hizmet kalitesi, personelin nitelikleri gibi kriterlerin yer aldığı değerlendirme kriterleri komisyon üyelerince değerlendirilecek ve alınan puanlar çerçevesinde uygun Selluka Belgesi ve Plaketi verilecek. İncelemede puanlama şu şekilde olacak:

50-70 puan: 1 Selluka Belgesi

71-85 puan: 2 Selluka Belgesi

86-100 puan: 3 Selluka Belgesi

Turizm Hijyen Kurulu’nu Oluşturan Kurum ve Kuruluşlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi,İzmir Ticaret Odası,İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği,İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,İzmir İl Sağlık Müdürlüğü,Yaşar Üniversitesi,TÜRSAB Ege Bölge Temsilciliği,Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK),İzmir Rehberler Odası (İZRO),İzmir Otel Pansiyon ve İşçileri Esnaf Odası,İzmir Lokantacılar ve Pastacılar Odası,İzmir Vakfı

Merak Edenler İçin işte Selluka’nın Anlamı

Selluka bir Çiçek İsmi,Akdeniz ve Ege’ye özgü olan ve eski İzmir evlerinin vazgeçilmezi sarmaşık cinsi bitkilerinden.Eflatunlu,beyaz narin çiçekleriyle dünyanın en değerli ve en gösterişli sarmaşık türüdür. Selluka sarmaşığı tüm ülkemizi güzellikleriyle sarması dileğimle….

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.