reklam
reklam
hava 11° Orta
DOLAR 18,8306 % % 0.01
EURO 20,1888 % % -0.06
GRAM ALTIN 1.133,30 % % 0,12
ÇEYREK A. 1.852,95 % % 0,12
BITCOIN 439.630 % -0.082
reklam reklam

Recep Yavuz-Başarının Reçetesi

Son Güncelleme :

21 Ekim 2022 - 10:06

Recep Yavuz-Başarının Reçetesi

Antalya’ya gelen turist sayısı bugün itibarı ile 12 milyonu geçti. Bu yılı 13 milyonun üzerinde turist sayısı ile kapatacağız. Bu, sayısal anlamda Antalya turizminin tarihinin en iyi ikinci yılı olacaktır. Takip edebildiğim kadarı ile de 2022 yılında dünyadaki sahil destinasyonlarındaki en yüksek rakamlardan da biri.

***

Antalya’nın sadece turist sayısında değil, turizm gelirlerinde de bugüne kadarki en yüksek rakamlara ulaşmış olması kuvvetle muhtemel, zira gerek doluluklar ve yoğun talep, gerekse tatil kalemlerindeki fiyat artışları, turizm harcamalarına yansıyacak ve kişi başı turizm geliri geçmiş yılların üzerinde çıkacaktır.

***

Antalya, pandemi ertesinde turizmde altın yılını yaşıyor diyebiliriz. Dünyadaki birçok turizm bölgesi, pandemi ve savaşın etkisinde sezona Haziran ayında başlayıp, Ekim ortası kapatırken, Antalya’da Nisan’dan itibaren başlayan yoğunluk, hız kesmeden bugüne kadar devam etti. Yoğunluk daha bir ay daha devam edecek.

***

Bu başarı tabii ki tesadüfen ve kendiliğinden gelmedi. Altında kapsamlı bir ekip çalışması yatıyor. Sektörün bütün bileşenlerinin önemli katkısı var bu sürece. En yukarıdan, en aşağıya yüzbinlerce kişilik bir turizm ordusu ile bu sonuçlara ulaşıyoruz. Pilotundan, garsonuna, şoföründen, kat görevlisine, rehberinden, temizlik işçisine, rezervasyon elemanından, güvenlikçisine bütün turizm neferleri böyle bir dönemde, böyle bir başarıya imza atarak şimdiden turizm tarihine geçtiler.

***

Tek tek her birini saymak ne mümkün! Ana hatları ve başlıkları ile bu başarının gerçekleşmesine katkı sağlayan faktörleri turizmci arkadaşlarımla değerlendirdik ve 2022 yılında başarıyı getiren 20 ana kalemi gerekçeleri ile listeledik:

1.THY
Türk Hava Yolları sezonun hemen başında patlak veren savaşın daha ilk günlerinde önemli bir adım atarak Rusya’dan gelişlerin önündeki engelleri Rusya & Antalya hattı ile çözdü ve Rus turistlerin Antalya tatillerinde önemli bir rol üslendi. Yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 2,5 milyon Rus turist Antalya’ya geldi, THY nin bunda payı büyük.

2.TUR OPERATÖRLERİ
•Bütün dünya savaş şaşkınlığı içindeyken, büyük bir öngörü ile tatilcinin beklentisine cevap verecek ürünlerini kararlılıkla sundular.
•Ambargo engelini aşabilmek için yerli havayolu şirketleri kurdular ve Rusya’dan gelişlere katkı sağladılar.
•Riski azaltmak adına Pazar çeşitliliğini artırdılar.
•Artan maliyetlere rağmen operasyonlarını kararlılıkla sürdürdüler.

3.KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI & ANTALYA İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
•Savaş ortamına rağmen reklam ve tanıtım kampanyalarını sürekli devam ettirdi.
•Acenta, otel ve turizm STK ları ile sorunları aşmak için işbirliğini sürdürdü.
•Antalya İl Kültür Müdürlüğü enerjik ve yapıcı bir kadroya sahip ve her koşulda çözüm için sektörle beraber koşuşturuyor. Şanslıyız…

4.TURİZM PERSONELİ
Yitip giden iki yılın ardından, belirsizliklere rağmen tekrar sahalara dönerek olağanüstü bir çaba ile alışık olduğumuz güler yüzlü ve yardımsever hizmet anlayışını devam ettiren turizm personeli bu yılın turizm Oscarını almalı bence.

5.ANTALYA VALİLİĞİ
Turizm tarihindeki en büyük iki kriz art arda yaşanırken, soğukkanlılık ve sükûnetle STK lar ve Turizm paydaşları ile yaptığı çalışmalar sonunda sezonun sorunsuz, problemsiz, asayiş içinde geçmesini sağladı.

6.ANTALYA FRAPORT HAVALİMANI
Avrupa’nın neredeyse bütün büyük havaalanları sınıfta kalırken, olağanüstü bir performansla yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 25 milyon kişinin ulaşımını kusursuz olarak sağladı.

7.TURİZM STK’LARI
Sektörün içindeki ses olan Turizm STK ları mümkün olduğunca seslerini duyurmaya ve sorunları iletmeye çalışıyorlar. Pandemi de de bu devam etti.
Çok çabuk ve hızlı kararlar alınması gereken konularda Kültür Turizm Bakanlığı ve Yerel idareler ile dirsek temasını sürdürerek, doğabilecek sorunların önünü kesmesi ve sezonun kesintisiz devam etmesini sağladılar.

8.OTELLER
•Antalya turizminin güçlü kaleleri oteller, tarihlerindeki en yoğun ve kazançlı sezonunu yaşarken, güvenli sağlık sertifikasının rüzgârını arkasına alarak, hizmet ve kaliteyi korumaya özen gösterdiler.
•Gerek pandemi esnasında, gerek ertesinde alınan kararlara hızla uyum sağladılar.

9.YENİ KURULAN UÇAK ŞİRKETLERİ /YERLİ UÇAK ŞİRKETLERİMİZ
•Ambargoya takılan uçuş trafiği düğümünü yeni kurulan Türk Bayraklı uçak şirketleri çözebildi.
•Bunun yanısıra diğer Türk Bayraklı uçak şirketlerinin, bütün zorluklara rağmen, uçuşlarını kesintisiz olarak devam ettirmeleri bu başarının en önemli nedenlerindendir.

10.YEREL YÖNETİMLER
Antalya Büyükşehir ve ilçe belediyeleri Turizm ile yatıp turizmle kalkıyorlar. Sürekli turizmin içinde olmaları şehrin en büyük kazançlarından biri.

11.HER ŞEY DAHİL CAZİBESİ
İstesek de istemesek de değişmeyen bir Antalya gerçeği olan Her Şey Dahil sistemi bir kez daha turist çeken güçlü bir ürün olarak öne çıktı. Rekabeti neredeyse mümkün olmayan Türk modeli herşey dahil sistemi özellikle yaz döneminde çocuklu ailelerin tercihinde önemli rol oynadı.

12.FİYAT-ÜRÜN-HİZMET KOZU
Antalya kitle turizmi ile hız kazanmış, geniş kitlelere ve her bütçeye hitap edebilen bir destinasyon. Bu farklılığı krizde ve ertesinde bir kez daha ön plana çıktı ve dünyanın bir çok ülkesinin her kesiminden insanlara tatil imkanı sağladı.

13.8 AY GÜNEŞ GARANTİSİ
Güneş de yanımızdaydı bu sezon !.. Avrupa’da geç başlayıp erken biten yaz sezonu, Antalya’da erken başlayıp geç bitti… 8 aya yayılan sezon avantajı Avrupa’daki en uzun tatil dönemidir.

14.PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ
•Bu yılın en önemli kazanımı idi. Önceleri Antalya turizminin toplam kapasitesinin % 80 i Almanya ve Rusya arasında bölüşülürken, pandemi ertesinde bu yoğunluk farklı pazarlara yayıldı. Bu iki ülkenin payları ise yarıya indi.
•Pazar payı % 1-4 arasında olan 27 ülke %33,5 lük bir pay ile toplam kapasitenin 1/3 ünü oluşturdu, risk azaldı.
• Artık her beş turistten biri Rus, biri Alman, üçü ise diğer ülkelerden.

15.HIZLI HAREKET EDEBİLME KABİLİYETİMİZ
Birçok tatil bölgesi büyük sorunlar karşısında karanlıkta gözüne ışık tutulan tavşan gibi kalakalırken, Türkiye ortaya çıkan sorunlarda hızlı davranarak sezonun kesintisiz akışını sağladı.

16.RUSYA’NIN DURUMU
Avrupa Rusya’ya ambargo uygulayarak kapıları kapatınca Rus turistlere Türkiye, Mısır ve Dubai dışında pek fazla alternatif kalmadı. Ve bu durum en çok Antalya’ya yaradı.

17.İNTİKAM TATİLLERİ
Bu müthiş kavram benim değil. Köşe yazarı komşum Sayın Burcu Ilgaz’ın. Gerçekten intikam seyahatlerini yaşıyoruz bu aralar. İki yıldır dört duvar arasına hapsolan milyonlar, şimdi çıldırmışçasına tatile çıkarak intikamlarını alıyorlar. Bu süreç birkaç sene daha sürebilir.

18.KUR AVANTAJI
Turist için kur avantajı önemli bir cazibe yarattı. Özellikle Avro ve Dolar kaynaklı ülkelerden gelen misafirler için ortaya çıkan kur avantajı yabana atılacak gibi değildi. Bir yaz ürününden örnek verelim: bir Alman turist İspanya’da bir top dondurmaya 3 € öderken, onunla Türkiye’de 3 top dondurma alabildi.

19.SAĞLIK ALTYAPISI
Pandemi sürecinde birçok ülke yetersiz, hastane ve sağlık personeli konusunda bocaladı. Yoğun bakımlar doldu, hastaneler ne bölge halkına, ne turiste cevap verebildi. Antalya ise bu konuda oldukça şanslı. Kemer’den, Alanya’ya bütün tatil bölgelerinde turistlere hizmet verebilecek 47 adet özel ve kamu sağlık kuruluşları mevcut.

20.İNGİLTERE & POLONYA MUCİZESİ
Antalya turizmi bu yıl iki ülkeyi kalıcı olarak kazandı: İngiltere ve Polonya. Bu iki ülke Antalya’nın ilk beşinde yerini pekiştirdi. 2022 yılının ilk 9 ayında bu iki ülkeden 1.621.000 misafir gelirken, bu sayı en iyi yıl olan 2019 da 1.110.000 idi.

YORUM ALANI

Canan Arıcan 21 Ekim 2022 / 14:27 Cevapla

Herzamanki araştırmacı ruhun ile çok güzel özetlemişsin. Son dönemlerde ülkemizde yaşanan maddi, nanevi onca sorun icerisinde turizm bir nebze de olsa yüzümüzü güldürebildiyse ne mutlu Türkiyemize. Emeğine sağlık.

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.