We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları İngiltere ekim ve kasıma umut saçtı

İngiltere ekim ve kasıma umut saçtı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Limak Limra Hotel& Resort Genel Müdür Yardımcısı Sadi Yıldırım, İngiltere pazarı ve pandemi nedeniyle neredeyse iki yıldır duran MICE sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. MICE sektörünün, 2022 yılında en yüksek seviyelere ulaşacağını belirten Yıldırım, “İngiliz pazarının açılması sektöre ekim ve kasım ayları için umut oldu.” ifadelerini kullandı.

MICE için durum nasıl? Şu an ki hareketlenme nedir?

Yurt dışı kaynaklı kongrelerimiz tedirginliğin devam etmesinden dolayı maalesef 2022 kongre aylarına ertelenmeye devam ediyor. İç pazarda ise TIP kongreleri zaten yapılmıyor, diğer şirket ve kurum toplantılarında ekim ve kasım aylarında bir miktar hareketlenme olmasına rağmen fiili olarak grupların konfirmesi çok az. Konfirme eden MICE grupları ise sözleşmelerini çok ihtiyatlı yapıyor. MICE acentelerinin 2020 ve 2021 yılında yaşamış oldukları zorlukları gören oteller de tüm esnekliği gösteriyor. 2020 ve 2021 yılları her sektörde olduğu gibi otel ve acentelerin MICE anlamında kayıp yılları olarak tarihe geçmiş olacak.

MICE 2022’DE EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞIR

2022 yılı için neler düşünüyorsunuz?

Elbette, her şey COVID – 19 vaka sayılarında azalmaya bağlı olacaktır. Covid-19’un etkisini kaybettiğinde son 2 yıldır gerçekleşmeyen toplantı aktiviteleri 2022 yılında top noktaya ulaşacaktır. Şirketlerin ve kurumların personelleri veya satış için birikmiş olan toplantı ihtiyaçları pandeminin bitişi ile birlikte yoğun bir talebe dönüşecektir. Ancak nitelik olarak gerçek anlamda bir toparlanmayı 2023 başlarında göreceğimizi öngörebilirim.

İngiliz pazarının açılmasıyla ilgili görüşlerinizi ve pazar tahmininizi alabilir miyiz?

Şu anda sayılar konusunda bilgi vermek aldatıcı olabilir. Haberin yeni duyulmasına rağmen İngiliz pazarında rezervasyon akışı az da olsa başladı. En azından daha önce satışı yapılan rezervasyonların tekrar aktive hale gelmesi bizi umutlandırmakta. Tur operatörlerinin uçuşların başlayacağı 23-30 Eylül haftasında temkinli olarak haftada 22-25 Uçak koyduklarını biliyoruz. Bu rakamda Ekim ve Kasım aylarına dönük umutlarımızı arttırmakta. Rezervasyonların artarak devam edeceğini, doluluklara katkıda bulunacağını ve Akdeniz Bölgesi’nde sezonun uzayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Yorum Yaz