TUNÇ BATUM “2019’DA YÜZDE 25 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ”

Turizm Röportajları 12 Şubat, 09:27'de eklendi

TUNÇ BATUM “2019’DA YÜZDE 25 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ”

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum;  “2019’da yüzde 25 büyüme hedefliyoruz” dedi.

Hangi Alman tur operatörü şirketleri ile çalışıyorsunuz?

Tui, Airtours, Thomas Cook, Neckermann, Öger, Bucher, FTI, Jahn Reisen, Alltours, 5 vor Flug, Bentour, Bye Bye, Ferien, Jasmin Taylor, LMX Touristik, Vtours gibi hemen hemen tüm tur operatörleri ile çalışıyoruz.

Otelinizi diğer otellerden ayıran özellikler nelerdir, hangi müşteri kitlesine hitap ediyorsunuz?

Akdeniz ve Ege’yi birleştiren eşsiz coğrafyası, pek çok endemik bitkiye ev sahipliği yapan doğası ile Antik zamanda Likya ve Karya uygarlıklarının yerleşim yeri olan, bu olağanüstü coğrafyada hizmet kalitesi, doğaya ve sanata karşı ortaya koyduğu tutkusuyla yerli ve yabancı B+, A ve A+ turistler, aileler için başlı başına vazgeçilmez bir destinasyon haline geldi. Dalaman Havalimanına 20 dk., Göcek marinalarına 25 dk. mesafedeyiz. Fethiye – Marmaris ekseninin merkezindeyiz. 175.bin  m2 alanda dünya mutfaklarından seçmeleri, Hilton’a özel kokteyl ve sunumları ile 21 adet restoran-cafe-bar, kapsamlı gün ışığı alan spa merkezi, açık-kapalı yüzme havuzları, aquaparkı, 3-18 yaş arasında ki gruplara özel tasarlanmış Carpi Kids Paradise’ı, hayvanat bahçesi, kütüphanesi, sineması, gün ve akşam boyunca etkinlikleriyle Hilton Markasının 100 yıllık tecrübe ve kalitesini Sarıgerme’yi tercih eden misafirleriyle buluşturuyoruz. Akdeniz ve Ege’nin kesişme noktasında bulunan Sarıgerme’nin rahatlatan ve fark yaratan ikliminde 12 ay boyunca konuklarımızı ağırlıyor, tekrar ve tekrar bizi tercih etmeleri durmaksızın kendimizi geliştiriyoruz.

Misafirleriniz en çok hangi ülkelerden geliyor?

İngiltere ve Orta Avrupa Ülkeleri başta olmak üzere yılın her döneminde minimum 32 milliyetten misafir ağırlıyoruz.

İki yıllık kriz dönemini nasıl atlattınız? Çalışanlarınızı yanınızda tutabildiniz mi, kriz dönemini yenilik ve bakım çalışmaları için mi kullandınız?

Hilton’u 100. yılına taşıyan ve en güvenilir marka olarak kamuoyunun benliğine kazıyan en büyük özelliği sürdürebilirlik ve inovasyondur. 100 Yıllık tecrübede krizlerin geçici ve kısa süreli olduğunu her defasında tecrübe ettik. Kriz yılı olan 2016’yı yüzde 10 kayıpla tamamlamakla beraber süreci fırsata çevirip gerek hizmet kalitemizde gerekse takım arkadaşlarımızda gelişmeler kaydederek misafir memnuniyetimizi maksimize ettik. Hilton Sarıgerme’deki başarımızın en temel nedenlerinden biri de takım arkadaşlarımızın mutlu ve motive olmasıdır. Hilton Sarıgerme’yi sahiplenip konuklarını kendi evinde ağırlıyormuş gibi hissettirmesidir. Misafirlerimizin bizi tekrar ve tekrar ziyaret etmesinin önemli bir nedeni de Hilton Sarıgerme’deki dostlarını görmektir.

Otelinizin satış ve pazarlama yöntemini krizlere karşı daha dirençli yapmak için planlarınız var mı? Bu doğrultuda nasıl bir yol seçmeyi düşünüyorsunuz?

Kriz yönetiminde önemli olan, krizi doğmadan önlemek veya doğan krizi başarıya dönüştürmektir. Doğru bir kriz yönetiminde amaç kriz ortaya çıkmadan alınması gereken önlemleri tamamlamaktır.  Takım arkadaşlarımızı kriz konusunda bilinçlendirmek ve bu krizi bir fırsata dönüştürmektir. Oteller, kriz dönemlerinde ki misafir profiline bakarlar ise kendilerini, tekrarlayan misafirlerin tercih ettiğini ve yeni misafir yaratmakta sıkıntı yaşadıklarını göreceklerdir. Kriz dönemlerinde fiyatları aşağı çeken veya hizmet kalitesini düşüren oteller unutmamalılar ki kriz döneminde yanlarında olan misafirlerini cezalandırmış olurlar. Nihayetin de otel kendini cezalandırmış, kriz nedeni ile 1-0 yenik başladığı maçta 2. golü kendi kalesine atmış olur. Krizler geçici süreçlerdir. Önemli olan sürdürebilirliktir. Biz Hilton Dalaman Sarıgerme ailesi olarak, her koşulda, misafirlerimize daha iyi hizmet sunmayı tercih eden, krizleri fırsata çeviren, sürdürülebilir, inovatif bir politika izlemeyi tercih ediyoruz.

Büyüme planlarınız var mı? Başka otel açmayı düşünüyorsanız yeri konusunda fikirleriniz var mı?

Biz krizleri fırsata çevirmeyi başardık. 2018 yılını ise gerek misafir memnuniyetinde, gerek doluluk oranlarında, gerekse ciroda geçmiş yılların 15% üzerinde kapatacağız. Otelimiz açılışı itibariyle Nisan-Ekim aylarında faaliyet gösteriyordu. Bu yıl itibariyle ilk kez kış sezonunda da hizmet vermeye başladık. Ayrıca 2019 yılında Göl Evleri ve Villalarımızın inşasına başlıyoruz. Akabinde ek kongre merkezimize, 27 delikli – 3 kombinasyonlu golf sahamıza ve Golf Residence lerimize başlayacağız. Orta Vadede Hedefimiz Dalaman bölgesinin golf ve spor turizminde söz sahibi olmasında öncü olmak ve diğer yatırımcıların ilgisini de bölgeye çekerek Türkiye’nin en nitelikli destinasyonunun oluşmasında rol almaktır. Dalaman, Akdeniz ve Ege’nin kesişme noktası olmasının yanı sıra deniz, hava ve karayollarında da kavşak noktasıdır. Gerek ulaşılabilirliği, gerek flora-fauna çeşitliliği, gerek iklim kalitesi, gerek tarihi, gerekse turizm çeşitliliği ile dünyada ki nitelikli destinasyonların arasına girmeye adaydır.

 2019 için rezervasyon durumunuzu bizimle paylaşır mısınız?

Artan misafir memnuniyetimiz sayesinde erken rezervasyon döneminde 2018’e kıyasla misafir sayımızda yüzde 40, gelirlerimizde yüzde 54’lük artış yakaladık. 12 ay hizmet vereceğimiz 2019 yılını yüzde 25 büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.