SAYD: “Yeni Yasa Taslağındaki Tutum İzaha Muhtaçtır!”

Güncel 11 Ekim, 13:01'de eklendi

SAYD: “Yeni Yasa Taslağındaki Tutum İzaha Muhtaçtır!”

SAYD Başkanı Hamit KUK, yeni yasayla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’un kullandığı ifadelerle ilgili açıklamada bulundu.

Hamit Kuk

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı Hamit KUK

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Hamit KUK ’un kaleme aldığı yazı şöyle:

Geçtiğimiz günlerde bir TV programına çıkarak seyahat acentelerini ilgilendiren yeni yasa çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanımızın kullandığı ifadeleri hayretle ve büyük bir hayal kırıklığı ile karşıladık.

4-5 Toplantı Bizzat Sayın Bakanımızın Başkanlığında Yapıldı

Seyahat acentelerimizin talebi doğrultusunda TÜRSAB yönetiminin önerisi ile bakanlık görevlilerince hazırlanan yeni seyahat acenteleri yasa taslağı ile ilgili olarak geçtiğimiz şubat ve mart aylarında bizzat sayın bakanımızın başkanlığında en az 4-5 tane toplantının yapıldığını biliyoruz. İstanbul’da ve Antalya’da yapılan bu toplantılara 40- 50 kişilik gruplar halinde seyahat acentesi temsilcileri, seyahat acenteleri STK temsilcileri, TÜRSAB ihtisas başkanlıkları katılmıştır.

Bahsi geçen toplantıların birçoğuna derneğimizin yönetim kurulu başkanı da dahil olmak üzere birçok üyemiz katıldı. Ve bu toplantılarda sayın bakan ile yeni yasa taslağı hakkında görüş alışverişinde bulundu. Sayın bakanımızın bu toplantıları sanki hiç yapmamış gibi kamuoyuna açıklama yapması izaha muhtaç bir durumdur.

Hayal Kırıklığı

Sayın bakanımızın yine aynı televizyon programında uçak bileti satan seyahat acentelerinin uğradığı haksızlıkları görmezden geldi. Haksız rekabete sebep olan bankaların mil programı uygulamalarını savunması ise ayrı bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Diğer bir hayal kırıklığı ise güya uçak bileti satan seyahat acentelerinin haklarını korumak için kurulan derneklerin bu açıklamalar karşısında derin bir sessizliğe gömülmüş olmasıdır.

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği olarak 2011 yılından bu yana 1618 sayılı yasanın değiştirilerek günümüz koşullarına uyacak hale gelmesi için birçok çalışmanın içinde bulunduk. Sektör paydaşlarıyla ortak çalışmalar düzenledik. Yasanın neden değişmesi gerektiğini ve nasıl bir yasa olması gerektiğini her yerde konuştuk, anlattık, görüş alışverişinde bulunduk. Bugün gündemde olan yeni yasa taslağının bakanlığa önerilme aşamasına kadar ki sürece katkı koyduk.

Yeni Yasa Taslağı Hiçbir Şart İleri Sürülmeden Meclise Gönderilmeli

Hal böyleyken bu yasa çalışmaları yapıldığı sırada aralarında ilgisiz bir yönetim kurulu üyesi de dahil katkı koymaktan kaçınan kişilerin bahane edilerek yeni yasanın önünün tıkanması seyahat acentelerimize yapılmış büyük bir haksızlıktır. Dolayısıyla acentelerimizin menfaatine olacak olan yeni yasa taslağının hiçbir şart ve koşul ileri sürülmeden meclise gönderilmesi gerekliliği hususunda tarafız.

Meslektaşlarımızın Tarafındayız

Biz SAYD olarak mesleğimiz ve meslektaşlarımız için taraf olurken, TÜRSAB’ı yönetmeye talip bazı meslektaşlarımızın bütün bu olanlar karşısında derin sessizlik içinde olması, mesleğinden ve meslektaşlarından yana tavır almayıp onları yalnız bırakması turizm kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştır. TÜRSAB’ın ve Türk turizminin gelişip büyümesinde ana kolon görevi üstlenmiş olan seyahat acentelerinin dışlanıp ötelenmesine ses çıkarmayanların adeta ganimet beklercesine kayıtsız kalmasını bu sektör dikkatle değerlendirecek ve asla unutmayacaktır.

Turizm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.