Antalya Suluada’da “Kirlilik” Tehlikesi

Sektörel Haberler 18 Temmuz, 10:18'de eklendi

Antalya Suluada’da “Kirlilik” Tehlikesi

‘Antalya’daki Maldivler’ olarak nitelendirilen Suluada’yı, yaz döneminde günlük 2 bine yakın kişi ziyaret ediyor. Akademisyenler, Suluada’nın özel saha ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Antalya Suluada

Antik çağda ‘Krambusa’ adıyla anılan, Suluada’nın en önemli özelliği, tatlı su kaynağına sahip olması. Ada, kuş ve deniz canlıları için önemli bir yaşam alanı. Beyaz kum ve çakıldan oluşan sahili ise dünyaca ünlü tatil cenneti Maldivler’e benzetiliyor.

Biyoçeşitlilik Açısından Çok Zengin

Suluada, doğal resif bölgesi olması dolayısıyla biyoçeşitlilik açısından oldukça zengin bir bölge. Suluada’nın kaya yapısı kalsiyum karbonat içeriyor. Ve kumun içinde yaşayan foraminifera adlı mikroorganizmalar nedeniyle rengi beyaz.

Akdeniz Foku’nun en çok uğradığı yer

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu açıklamasında:

“Bölge Akdeniz fokunun en çok uğradığı alanlardan. Çok bakir, özel bir alan ve özel koruma sahası olması gerekiyor. Yaz döneminde bölge her gün yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor. Önlem alınmalı” dedi.  Suluada’nın denizde susuz kalmış denizcilere ve balıkçılara hayat olduğunu ve olmaya devam ettiğini vurguladı. Tahrip edilmeden çok dikkatli kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.

Beyaz Kumun Rengi Değişmeye Başladı

Börtü Böcek Doğa Grubu’nun lideri dağcı rehber Cuma Gök konuyla ilgili:

“Yazın Adrasan’dan 70, Kemer’den ise 30 civarında tekne bölgeye turist getiriyor. Bu günde neredeyse 2 bine yakın ziyaretçi anlamına geliyor. Sahil artık kirlenmiş ve kumun rengi değişmiş. Bu çok üzücü bir durum.  bölge adeta bir cennet ama koruma yetersiz” açıklamalarında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalya’ya Bir Günde 95 Bin Turist

Antalya’ya Bir Günde 95 Bin Turist 

Dünyada en çok turistin ağırlandığı 3’üncü kent Antalya’da, 2019’un ilk aylarından bu yana kırılan rekorlara yenisi eklendi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.